Сирија: ИД направила масакр најмање 135 особа убијено

ИСИС
Исламска држава је у суботу у сиријском граду Деир ез Зор убила најмање 85 цивила и 50 припадника режимских снага, јавља београдски Б92.
Најпре је јављено да је убијено 35 сиријских војника и припадника савезничких милиција у низу напада, укључујући и самоубилачке.
Опсерваторија је потом саопштила да међу страдалима има и цивила, а огласила се и агенција САНА, која је оценила да се ради о масакру, цитирајући сведоке, наводи да је убијено око 300 цивила.
Цитиран је премијер Сирије Ваел ал Халаги, који је навео да правна и морална одговорност за варварски и кукавички масакр стоји на раменима свих држава које подржавају тероризам и које финансирају сунитске екстремистичке групе.
Исламска држава је, према подацима Опсерваторије, преузела 60% територије Деир ез Зора, главног града истоимене провинције пуне нафтних поља која се граничи са Ираком.
Ако ови подаци буду званично потврђени, субота 16. јануар ће бити један од најсмртоноснијих дана у скоро петогодишњем рату у Сирији.
Крвопролиће у Деир ез Зору се догодило када су режимске снаге извеле антитерористичку акцију у северној провинцији Алепо. Том приликом је убијено најмање 16 џихадиста, а упориште Исламске државе, град Рака је гађан из ваздуха.
Сиријска Опсерваторија за људска права је саопштила да су се потом џихадисти устремили на северни део града Деир ез Зор и освојили предграђе Ал Багалија.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

