ИН4С

ИН4С портал

Село Вјатско – некада пропало, а сада најлепше село Русије

1 min read
Захваљујући првенствено приватним инвеститорима, ово некада сиромашно и депресивно село 2007. године, претворено је у културно историјски комплекс.

Село Вјатско. Дан Руског вијенца

Пише: Остоја Војиновић

Русија је земља која има шта понудити туристима који су жељни пасторалног крајолика, сеоских обичаја и једноставне, укусне хране. И није без разлога истина да „само на селу човек стварно може бити у потпуности слободан“.

Село Вјатско спада у најлепше село у Јарославској области, а постало је први члан Асоцијације најлепших села Русије. Од октобра 2015. године у Русији се службено одржава избор за најлепше село. Први и засад једини победник на овом такмичењу је ово старо трговачко село удаљено око 300 километара североисточно од Москве.

Захваљујући првенствено приватним инвеститорима, ово некада сиромашно и депресивно село 2007. године, претворено је у културно историјски комплекс, а број реконструисаних камених историјских објаката у Вјатском већи је него у већини других села у Русији, и због овога се ово насеље прочуло као „село које је хтело постати град“.

Село Вјатско, у којем живи око 500 становника, од којих су многи доживели промене са новом улогом села и готово половина становника је ангажована на новим пословима у музејима.

Ово село годишње посети готово 100 хиљада туриста који долазе овде због малих црквица, занимљивог и привлачног крајолика и реконструкције свакодневног живота трговаца у локалним музејима.

Село Вјатско. Музеј руског предузећа

Село се налази у Некрасовском рејону, једном од еколошки чистијих и историјски значајнијих рејона Јарославске области. Занимљива историја тих крајева, погодан географски положај, те богати природни ресурси чине овај крај привлачним за туристе. Природа средњоруске равнице са благом климом представља задивљујућу лепоту.

Село Вјатско зими

Ово село представља јединствени грађевински комплекс 18-19. века који чине камене зграде са украшеним прочељима у стилу китњастог барока, а више је од 50 регистрованих споменика архитектуре, некада у прошлости, трговачким и сеоским кућама, чајџиницама и крчмама. Основу историјско културног наслеђа села, представља планска структура села, која се практично у потпуности односи на 18. век,враћајући вас у то време приликом посете и обиласка овог села.

До данас је у селу рестаурирано више од 30 споменика културно историјског наслеђа, који су добили нову, функционалну намену. Село Вјатско претворено је у савремени културно историјски комплекс који чине 10 музеја, три хотела, ресторан, биоскопска и концерна сала са пратећом одговарајућом туристичком инфраструктуром. Свако од објеката одражава јединствене особености региона, својеврсност и богатство локалне културе.

Село Вјатско љети

У музејима овог села спроводе се интерактивни програми, одржавају се традиционални празници. У оквиру припрема за обележавање 200-годишњице од рођења великог руског песника Н.А.Некрасова, која ће бити 2021-године, у Вјатском се организује Сверуски Некрасовски празник поезије, фестивал „Дани Некрасова у Вјатском“.

У овом селу се сваке године ораганизује фестивал „Провинција је душа Русије“, чији је идејни творац позната оперска певачица Љубов Казарновска.

Црква Васкрсења Христовог у Вјатском

Вјатско има још једну занимљивост а она се кроз историју овог села у великој мери одразила на посебан локални менталитет, јер у овом селу никада није било кметства, већ је већина сељака трговала или се бавила занатством. Око 30 посто свих украса на прочељима у Санкт Петрбургу направили су мајстори из Вјатског.

Напомена: Текст објављен на порталу ИН4С 2019. године

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *