Шеф Руског фонда за директно инвестирање: Вакцину против коронавируса Русија може добити прије других земаља
1 min read
Вакцину од коронавируса Русија може добити прије других земаља. масовна производња доза почеће у августу, одмах након одобрења компетентних ресора. У случају успјешних испробавања до краја године у Русији ће се произвести више од 30 милиона доза, а у читавом свијету више од 200 милиона.
Када је планиран почетак производње руске вакцине од коронавируса?
Руски фонд за директно инвестирање (РФПИ), Суверени фонд Руске Федерације и Национални истраживачки центар епидемиологије и микробиологије имена почасног академика Н.Ф. Хамалеи, активно раде на припреми за производњу прве вакцине у Русији на основи аденовируса, која се сада клинички испитује.
Прва фаза испробавања је већ успјешно завршена, а друга, фаза 2, ће бити завршена до 3 августа. Након тога у Русији и у још неколико земаља ће почети трећа фаза испробавања.
Очекујемо одобрење од стране регулатора у Руској Федерацији већ у августу и одмах послије тога планирамо да почнемо масовну производњу у погонима одабраних компанија РФПИ, Р-Фарм и Алиум. Дозволу партнерима у другим земљама очекујемо у септембру. Масовна производња ове вакцине ће моћи да заустави потенцијални „други талас“ пандемије.
У првом реду ћемо подмирити потребе Русије, али међународна сарадња је важан дио анализе и спровођења клиничких испитивања. Планирамо да спроведемо трећу фазу клиничких истраживања такође на Блиском Истоку, укључујући 100 људи у Уједињеним Арапским Емиратима, Турској, Африци и другим земљама. У свијету је очигледно високо интересовање за вакцину.
Производња у другим земљама ће се остварити путем сарадње са тим земљама, уз помоћ сарадње са сувереним фондовима у пет земаља. Једна од наших одабраних компанија такође има намјеру да производи вакцину Оксфордског универзитета. која је припремана заједно са компанијом Астра Зенеца.
Колик је планирани обим производње?
Захваљујући томе што ће се производња ове вакцине одвијати у оквиру партнерства са неколико земаља, рачунамо да ћемо достићи производњу до 200 милиона доза до краја године, од чега ће 30 милиона бити произведено у Русији, а остатак, уз помоћ међународних партнера по читавом свијету. По нашој процјениу Руској Федерацији у најближе вријеме ће бити потребно вакцинисати 40-50 милиона људи.
По нашим процјенама, у 2021. години у свијету ће бити произведено више од три милијарде доза вакцине на основу аденовирусних вектора, што ће свијету омогућити ефикасну борбу против коронавируса.
Руска вакцина ће се такође испоручивати са уникатним патентираним тестом, који у човјековом организму идентификује посебна антитијела, која нападају бодљикаве изданке коронавируса.
На тај начин ће бити лако одредити ефекат вакцине и трајање њеног дејства измјеривши повећање количине ефикасних антитијела према коронавирусу.
Шта улази у састав вакцине?
Тренутно се обрађује више од 140 вакцина, од чега се више од 20 налази на разним етапама клиничких истраживања. За сада још ниједна вакцина на свијету службено није била одобрена прије четири године испробавања.
Наша анализа показује да ће се на тржишту прве појавити вакцине на бази аденовируса, које добијају службено одобрење у септембру ове године.
Оне у човјеков организам уносе ген бодљи коронавируса преко провјереног механизма испоруке на бази аденовируса.
Вакцине на бази аденовирусних вектора обрађују се од 1980-их година. Оне су већ добиле службено одобрењеи ефикасно се користе противу еболе, пружајући веома висок степен сигурности.
Аденовирусне вакцине противу БВРС (Блискоисточни респираторни синдром), вируса Зика, грипа и маларије успјешно пролазе клиничка испитивања.
Такође се обрађују перспективне вакцине на бази мРНК (матричне рибонуклеинске кисјелине) и других иновационих метода, али за сада ниједна вакцина на бази мРНК није добила службено одобрење за употребу у борби против вирусних инфекција.
Чак и да обрада вакцине на бази мРНК буде максимално убрзана, она неће бити одобрена прије 2021.године, јер се захтијева свестрано сигурносно испитивање. Оно нарочито претпоставље провјеру дјеловања на плодност – један од основних параметара за земље које имају у плану да спроводе масовну вакцинацију.
При томе три вакцине на бази аденовирусних вектора су већ показале високе резултате на првој етапи клиничких истраживања.
Њих припремају руски Институт Н.Ф. Хамалеи, Оксфордски универзитет заједно са Astra Zeneca и кинеска компанија CanSino Biologics. Ми сматрамо да ће бити неопходне све три.
Како је потврђена сигурност ове вакцине?
Ја сам примио руску вакцину. Стабилан имунитет сам стекао послије 20 дана, прије него од инекције друге подржавајуће дозе, која мора да продужи трајање имунитета до двије године.
За првих двадесет дана имуноглобулин ИгГ се налазио на нивоу 5.5, што је упоредиво са нивоом за људе, који су прележали тежак облик болести, чија средња вриједност износи 6. Али потом се он, послије друге ињекције, подигао на ниво 10 ИгГ.
Спесцијални тест у Националном истраживачком центру за епидемиологију и микробиологију, који носи име почасног академика Н.Ф. Хамалеи, такође је у почетку показао 1: 1600, а потом 1:3200, што представља веома висок ниво антитијела.
Пријеклиничка истраживања на сиријским хрчцима су показала да је ово јединстваена вакцина у свијету, која демонстрира 100% заштиту приликом моделовања смртне заражености и одсуство обољења плућа усљед инфекције.
Вакцина формира имун одговор организма, што се манифестује појавом велике количине антитијела и имунитетом ћелија. Нико од добровољаца, који су учествовали у истраживању, није био инфициран коронавирусом.
Основна предност вакцине Института Хамалеи је прва имунизација двјема различитим компонентама. Такав приступ дозвољава да се надјача имунитет против векторског дијела вакцине и доводи до стварања ћелија за дуготрајнији имунитет. Вакцина, коју обрађује Оксфордски универзитет садржи само један вектор. Уколико она не проради, онда се морају спровести нова клиничка истраживања.
Аденовирусне вакцине у претходним истраживањима такође нијесу показале било – какве побочне ефекте, укључујући и утицај на плодност. Друге вакцине, које су сада у обради, раније нијесу кориштене, зато за сада није могуће објективно судити о њиховим побочним ефектима.
Извор: Амбасада Руске федерације у Црној Гори

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

