Специјално државно тужилаштво (СДТ) ушло је у Министарство поморства и изузело документацију везану за недавно именовање нових испитних комисија за стицање знања и овлашћења у поморству, а које дјелују при Лучким капетанијама у Котору и Бару.
Потврђено је то “Вијестима” званично из ресора који води министар Филип Радуловић (Покрет Европа сад).
Из Министарства поморства нису детаљније коментарисали чињеницу да је њихов рад и поступање заинтересовао тим главног специјалног тужиоца Владимира Нововића, али су истекли да нико из тог министарства до сада није давао изјаву СДТ-у.
“Министарство поморства доставило је СДТ-у сву документацију која се односи на именовање предсједника, чланова, секретара испитних комисија, испитивача и њихових замјеника за полагање испита за стицање звања и овлашћења о основној и посебној оспособљености чланова посаде за Подручне јединице Бар и Котор. Нијесу тачне информације да СДТ прикупља било какве изјаве од било кога из Министарства поморства у вези са овим предметом или било којим другим,” саопштено је “Вијестима” из Министарства поморства уз напомену да министарство “остаје отворено свим надлежним органима за уступање било ког документа из надлежности овог ресора.”
“Вијести” чекају одговоре СДТ-а на питања што их је заинтересовало у поступку именовања нових испитних комисија при Лучким капетанијама у Котору и Бару, те да ли су се на овај корак одлучили усљед подношења неке конкретне пријаве од стране трећих лица, или на основу медијских натписа на ову тему.
Фалсификовање докумената
“Вијести” су пишући о именовању нових испитних комисија објавиле да је Министарство поморства фалсификовало исправу – “Рјешење о именовању предсједника, чланова, секретара испитних комисија, испитивача и њихових замјеника за полагање испита за стицање звања и овлашћења о основној и посебној оспособљености чланова посаде”, а које је министар Филип Радуловић донио 13. маја. У првобитном Рјешењу под заводним бројем 08-345/25-841/1 које је прослијеђено органима из састава министарства, као један од испитивача у Комисији пред којом се полажу испити за стицање звања скипера јахте до 200 бруто-тона, био је наведен и секретар Министарства поморстрва, дипломирани правник Андрија Ражнатовић (ПЕС). Од Ражнатовићевог именовања, међутим, Министарство је одустало истог дана, донијевши ново рјешење у којем је њега на мјесту испитивача у комисији за водитеље јахте до 200 БТ у Бару, замијенио дипломирани правник Иван Вучековић. Да би то урадило Министарство поморства је направило фалсификат службеног документа јер је Рјешење са измијењеним садржајем у којем је Ражнатовића замијенило Вучековићем, донијело и завело под истим заводним бројем, као и претходно Рјешење од истог дана у којем је секретар Министарства поморства именован у комисију за водитеље јахти у Бару.
“Вијести” посједују оба ова Рјешења која потписује министар Филип Радуловић. Занимљиво је да су на оба Рјешења уз потпис министра наведена и имена секретара Андрије Ражнатовића, односно в. д. директора Директората за поморску и унутрашњу пловидбу у Министарству поморства, капетана дуге пловидбе Горана Идризовића, као особа које су “одобриле” ове документе. У надлежности Директората који води Идризовић уопште није проблематика обуке и сертификације помораца, већ је то у домену ингеренција Директората за поморску привреду, поморце и усклађивање прописа, на чијем је челу Маријана Перић, па није јасно зашто је и како Идризовић уопште “одобравао” ова Рјешења. Идризовић је истовремено, постављен и за предсједника свих испитних комисија за стицање звања и овлашћења у поморству које раде при Лучкој капетанији у Котору, а он је истовремено и в. д. лучког капетана у Котору, након што је досадашњи лучки капетан Мирко Фуштић недавно пензионисан.
И појединци са кривичним досијеом у комисијама
Фалсификовање исправе о именовању испитних комисија у Бару није једина проблематична тачка у овој тематици која је заинтересовала СДТ јер је Министарство поморства у овом поступку, како незванично сазнајемо, повриједило и неколико других прописа јер није расписало јавни позив за пријављивање кандидата за испитиваче јер они, по члану 67 став 3 “Правилника о врстама звања и овлашћења и условима за стицање звања и овлашћења за чланове посаде брода”, морају бити “истакнути стручњаци из области поморства”. Није јасно ни како су у саставе ових комисија доспјели само чланови једне НВО – Уније помораца Црне Горе из Котора, јер члан 79 став 2 Закона о државној управи и Уредба о избору представника НВО у раду тијела органа државне управе, прописују да ресорно министарство врши избор представника НВО у неку радну групу и друго радно тијело, на основу јавног позива. Међутим, ни тај позив Министарство поморства овом приликом није расписало, па тиме ни осталим релевантним НВО из области поморства, није пружило прилику да и њихови представници учествују у овим комисијама.
Уз то, у нове испитне комисије које је именовао министар Радуловић, према тврдњама добро упућених избора “Вијести”, ушли су и појединци који имају кривично-правни досије, односно осуђивана су лица. Наиме, Министарство поморства је приликом именовања нових комисија, пропустило да спроведе редовну процедуру код Министарства правде која подразумијева да му Министарство правде достави појединачна увјерења да се лица која се именују у испитне комисије као радна тијела органа државне управе, не налазе у казненој евиденцији.
“Чиста казнена евиденција је један од обавезујућих услова за кандидате приликом пријављивања на јавни оглас за рад у државној управи (за државне службенике и намјештенике) код Управе за људске ресурсе и приликом јавних конкурса за јавне функционере, као и приликом постављања за вршиоце дужности у јавној управи од стране Комисије за кадровске и административна питања Владе Црне Горе. Сличан модалитет достављања потврда о не налажењу тих лица у казненој евиденцији из Министартва правде, требао је бити примијењен и приликом ангажовања лица по уговору о дјелу јер и они на неки начин представљају Министарство поморства у пословима који им се додјељују, те је врло битно да лица ангажована по уговору о дјелу (какви су чланови испитних комисија) имају лични и професионални интегритет”, казао је саговорник “Вијести” из државне управе.
Занемарили извјештај ЕМСА
Као основни мотив за именовање нових испитних комисија Радуловић је навео потребу да из дотадашњих комисија уклони чланове који су у конфликту интереса јер су неки од њих истовремено били чиновници Министартва поморства, предавачи за хонорар у приватним тренинг центрима који обучавају кандидате, те онда испитивачи испред државе тих истих кандидата које су претходно они обучавали у приватним тренинг центрима.
Међутим, и поред таквих тврдњи Радуловића, он је за предсједника свих 57 испитних комисија за стицање звања и овлашћења у поморству која дјелује при Лучкој капетанији Бар, именовао капетана дуге пловидбе Исидора Филиповића,који је годинама као инструктор ангажован у раду приватног тренинг центра БМВ Схиппинг Сервицес у Бару.
Из Министартва поморства су након што су их “Вијести” питале о овом именовању, казали да је “Исидор Филиповић прије именовања за предсједника комисије, замрзао функцију извођача обуке у једном од тренинг центара.”
Поморски тренинг центар БМВ гдје је Филиповић ангажован већ годинама, био је један од тренинг центара у Црној Гори који су због недостатака у свом раду и опреми, добили критике на посљедњем аудиту који је код нас спровела Европска агенција за поморску сигурност (ЕМСА). Њени инспектори су констатовали да БМВ “није у потпуности осигурао да обука и оцјењивање укључују начин испоруке који је неопходан за постизање релевантних стандарда стручности, како се захтијева СТЦW Конвенцијом и Кодексом (Недостатак: Правило И/6.1 СТЦW Конвенције и Одјељак А-И/ 6.1.1 СТЦW Кодекса)”. То, ипак, није спријечило Министарство поморства да Филиповића из тог центра, постави за предсједника свих испитних комисија при Лучкој капетанији у Бару.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: