СБ још није усвојио дневни ред: Да ли ће се у фебрурару говорити о Косову*?
1 min read
Савјет безбједности УН, фото: Танјуг/Огњен Стевар
Савjет безбједности Уједињених нација још није успио да консензусом усвоји дневни ред за фебруар и тренутно се води велика борба међу чланицама око тога да ли треба наставити досад устаљену праксу дебата на свака три мјесеца о извјештајима генералног секретара о мисији УНМИК-а на Косову*, преноси Танјуг.
На сајту Уједињених нација још нема званичног распореда заседања СБ УН за овај мјесец, а наведено је само да ће данас, 4. фебруара, бити одржана сједница на којој ће се, како стоји, расправљати о пријетњама међународном миру и сигурности под тачком „Плаћене активности као извор несигурности и дестабилизације у Африци“.
Амбасадор Екваторијалне Гвинеје, предсједавајући Савету безбједности за фебруар, изјавио је на конференцији за новинаре да је СБ одлучан да преговорима дође до решења у вези са Косовом*, преноси Спутњик.
„Наши политички координатори ће наредних неколико дана покушати да пронађу решење, да би се избјегло одуговлачење ситуације до 7. фебруара. Ако до тада не буде договора, биће одржано процедурално гласање и биће донијета одлука“, рекао је Анатолио Ндонг Мба.
Косово је, како је навео, на програму рада за овај мјесец, зато што је тако предвиђено календаром и вријеме је за дебату о УНМИК-у која се одржава на свака три мјесеца, објављено је на сајту СБ УН.
Амбасадор Екваторијалне Гвинеје је подсјетио да је лане у августу Савјету предсједавала Велика Британија, која није уврстила ту расправу, Кина јесте у новембру, а у децембру се на ванредној сједници расправљало о косовској војсци.
Али када је ријеч о редовном распореду, између новембра и фебруара прошло је три мјесеца и Косово се аутоматски нашло на календару СБ УН.
„Поједине чланице сматрају да су сједнице о Косову свака три месеца пречесте и да би период између извјештаја требало да буде дужи, док поједини сматрају да би требало да се држимо успостављених правила. Не могу да предвидим исход преговора, али могу да кажем да су у току и да ћемо, ако не буде позитивног исхода — да одлучимо у преговорима, имати процедурално гласање 7. фебруара. Међутим, то би било за жаљење“, изјавио је амбасадор Анатолио Ндонг Мба.
Министар Ивица Дачић каже за Танјуг да је Екваторијална Гвинеја, као мала земља, исказала велику принципијелност и херојство што је до краја инсистирала на сједници, али су усвајање мјесечног дневног реда спријечиле својим противљењем САД, Велика Британија, Њемачка и Пољска.
„Заиста је зачуђујуће да у тренуцима када је дијалог блокиран због нецивилизацијских такси Приштине, ове земље не желе да се о томе расправља. Није Србија увела праксу да се сједнице одржавају на три месеца, већ генерални секретар УН своје извјештаје пише на три мјесеца. Ми смо спремни на компромис, али осуђујемо покушај да се тема Косова* избаци са дневног реда СБ УН.
Да је неопходно да се расправља о Косову* потврда су и даље једностране и неразумне одлуке Приштине, као што је ноћашња о Трепчи. Власти у Приштини су највећа претња стабилности и миру у региону у овом тренутку, зато нема оправдања за настојање западних земаља да се укину седнице СБ УН о Косову*“, рекао је Дачић.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

