Савјет безбједности о Космету: САД за укидање Унмика, Русија против

Амбасадори чланица Савјета безбједности УН су на сједници посвећеној Косову и Метохији позвали Београд и Приштину да наставе разговоре.
Ипак, они су изнијели опречне ставове о ситуацији на Космету десет година од једностраног проглашења независности.
Они су на сједници у сједишту УН у Њујорку, на којој је представљен редован тромјесечни извјештај генералног секретара УН Антонија Гутереша били сагласни у осуди убиства лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића, али и о значају спровођења досадашњих договора Београда и Приштине ради мира и стабилности у региону.
Амбасадор Русије при УН Василиј Небензја рекао је да 10 година након једностраног проглашења независности “спонзори тог пројекта” треба да размисле о последицама те мјере, оцијенивши да “данас нема јасне перспективе” Косова, а да су косовски захтјеви за чланство у неколико међународних институција одбијени.
“Постоје велики проблеми у покрајини и међународна заједница мора да их блиско надгледа“, рекао је Небензја, упозоривши на проблеме с корупцијом и организованим криминалом, “катастрофалну” економску ситуацију и низак ниво безбједности.
Он је рекао да је очекивање да ће број држава које признају независност Косова расти “без темеља”, а да су поједине земље чак и повукле признање.
Представник Русије је подсјетио да Приштина не поштује договор о стварању Заједнице српских општина (ЗСО), истичући да су званичници ЕУ “толерантни на ту стагнацију”, да још нема јасних назнака када ће Специјални суд за злочине ОВК почети да ради, а да истовремено Београд показује спремност за наставак дијалога и компромис.