ИН4С

ИН4С портал

Саслушани Јелушић и бивши директор, на списку више особа

1 min read

Фото: ЦдМ

Директор Морског добра Предраг Јелушић и бивши директор тог предузећа Рајко Баровић, Боро Лазовић, Селим Ресулбеговић приведени су јуче на саслушање по налогу Специјалног државног тужилаштва због сумње да су злоупотријебили службени положај и омогућили да се државно земљиште у зони Морског добра преведе у приватно, пише Побједа.

У СДТ су поводом овог случаја позвани и бивши предсједник Управног одбора тог предузећа Александар Тичић, Иван Калезић, Ђуро Марић, Александра Ивановић- Калезић, Рајко Миховић, Љубомирка Видовић, Зорица Шаренац.

СДТ их сумњичи за злоупотребу службеног положаја, а приведени су у наставку акције у којој је крајем децембра 2020. године ухапшен директор Управе за некретнине Драган Ковачевић.

Баровић је за директора ЈПМД именован 2004. године, а прије тога је радио као савјетник и помоћник директора предузећа.

Влада Црне Горе је 27. августа 2015. године разријешила дужности Баровића који је претходно поднио оставку након што се нагодио са тужилаштвом и платио седам хиљада еура, како га не би кривично гонили.

Тужилаштво га је, према тадашњим наводима медија, теретило за незаконит утицај на тендерску комисију која је одлучивала о закупу плажа.

Он је, сходно нагодби, уплатио по три хиљаде еура Дјечијем дому „Младост“ Бијела и Ресурсном центру за дјецу и младе Подгорица и хиљаду еура Дому старих „Грабовац“ Рисан.

Како је Побједа писала протекле седмице, истражитељи су установили да је било више случајева злоупотреба, када се једна катастарска парцела која има грађевинску дозволу, уз претходне незаконите измјене броја парцеле у катастру, продавала страним држављанима иако се радило о државном земљишту у зони Морског добра.

Тако су странци куповали земљиште на ,,пјени од мора“ иако то није било могуће, јер се радило о државној имовини без права отуђења. Сада су под лупом тужилаштва судије које су, како се сумња, доносиле незаконите одлуке о укњижби државног земљишта.

Специјално државно тужилаштво провјерава која су земљишта у зони Морског добра доспјела у посјед појединаца и ко је све одговоран за одобравање нелегалних послова.

Због незаконитих судских одлука о укњижби у зони Морског добра 20. јануара саслушана је суткиња которског Основног суда Марија Билафер. Она је приведена по налогу специјалног тужиоца због сумње да је доносила незаконите судске одлуке у корист оснивача херцегновске компаније ,,Навар“ Бранка Зградића, који је ухапшен неколико дана прије суткиње.

Он је након тога приведен судији за истраге који га је пустио да се брани са слободе, али је тужилаштво уложило жалбу на такву одлуку која је усвојена и одређен му је притвор до 30 дана.

Зградића, оснивача и власника компаније ,,Навар“, СДТ терети да је починио кривично дјело – злоупотреба службеног положаја путем помагања у продуженом трајању и кривично дјело – злоупотреба положаја у привредном пословању.

Зградић је познат као угледни бокељски привредник, оснивач и власник малог бродоградилишта ,,Навар“ у Бонићима.

<

Прије хапшења Зградића и Билафер, инспектори су ухапсили директора Управе за некретнине Драгана Ковачевића и Ану Лакићевић-Грдинић 23. децембра по налогу Специјалног државног тужилаштва због сумње да су дио криминалне организације која је нелегално уписала у катастар кућу у тиватском насељу Богишићи.

Ковачевић се терети за стварање криминалне организације и злоупотребу службеног положаја у продуженом трајању.

Хапшење директора и високопозиционираних службеника Управе за некретнине услиједило је након што је окончан извиђај по кривичној пријави Александра Газиводе, коју је поднио Специјалном тужилаштву почетком јула ове године.

Како је Побједа писала, Газивода је незаконите укњижбе објекта ,,на пјени од мора“ одлучио да пријави СДТ-у када је увидио да тиватски катастар не поступа ни по једном рјешењу другостепеног органа (Министарства финансија).

Они су, према информацијама Побједе, осумњичени да су преваром, у власништво Ковачевићевог сина Данка уписали вриједну кућу саграђену на морској обали у Тивту.

Неколико дана након хапшења директора Управе за некретнине, ухапшен је и његов син Данко Ковачевић због сумње да је са оцем оформио криминалну организацију ради незаконите укњижбе нелегално саграђеног објекта.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *