ИН4С

ИН4С портал

Сарадња Пљеваља и Чајетине: Најсавременији центар за децу са сметњама у развоју

1 min read
Асистивни центар у Чајетини ће моћи да користе сва деца којој је потребна подршка у виду асистивне технологије, а опрему ће родитељи моћи да позајмљују како би је деца и кући користила.

У основној школи „Димитрије Туцовић“ у Чајетини, 30. октобра је свечано отворен Асистивни центар. Директорка школе, Милка Васиљевић, представила је присутним наставницима, представницима медија, локалне власти и институција, опрему, средства и уређаје који су набављени да би се деци са сметњама у развоју олакшао образовни процес и свакодневни живот.

Покретање и опремање Асистивног центра је део пројекта Подршка инклузивном образовању и обуци за свакодневни живот деце и младих са сметњама у развоју који се спроводи у оквиру програма прекограничне сарадње Србије и Црне Горе.

У Србији, пројекат под слоганом Образовање без граница реализује основна школа „Димитрије Туцовић“ у сарадњи са Удружењем грађана Златиборски круг из Чајетине и Специјалном школом „Миодраг В. Матић“ из Ужица. У Црној Гори, реализатор пројекта је „Дневни центар за децу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју Пљевља“, у сарадњи са Центром за децу и младе са сметњама из Берана, средњом школом „Танасије Пејатовић“ из Пљеваља и Удружењем родитеља деце са сметњама „Зрак наде“.

Пројекат финасира Европска унија, а циљ је унапређење социјалне инклузије и квалитета живота деце и младих са сметњама у развоју у Србији и Црној Гори кроз развијање сарадње пограничних области у коришћењу и размени људских ресурса и информационо-технолошких достигнућа, асистивне технологије и вршњачке подршке.

Асистивна технологија омогућава инклузивно образовање високог квалитета, а обухвата инструменте, апарате, помагала и уређаје које ученици са инвалидитетом и ученици са сметњама у развоју користе, како би обављали задатке које иначе не би могли да обаве. Уз то, асистивна технологија обухвата и информационо-технолошке алате-софтвер уз који могу да обављају задатке лакше, брже и боље.

Крајем децембра протекле године, у Чајетини и Ужицу је извршена процена стања и образовних потреба корисника Дневног боравка за децу са сметњама у развоју „Зрачак“ и ученика специјалне школе „Миодраг В. Матић“. Процес дијагностике, уз помоћ специјалних инструмената, спровела је Инес Делцото, магистар едукацијеске рехабилитације, која је специјализирала асистивну технологију у Милану на институту „Instituto di Ricovero e Cura a Carattere Scientifico S. Maria Nascente“.

На основу извештаја о процени корисника, планирана је набавка специјалних помагала, инструмената и софтвера, за опремање центара за асистивну технологију у Ужицу и Чајетини. Почетком ове године је реализована обука за наставнике, родитеље деце са сметњама у развоју и волонтере који се укључују у рад са корисницима.

Приликом отварања Асистивног центра, свечано је уручена и опрема за партенере у реализацији пројекта, специјалну школу „Миодраг В. Матић“ из Ужица и за Златиборски круг који је пружалац услуге социјалне заштите Дневни боравак за децу са сметњама у развоју у Чајетини. Зорица Весовић, директорка специјалне школе и Зорица Милосављевић, председница Златиборског круга, изразиле су захвалност и задовољство због успешне реализације свих планираних активности

Асистивни центар у Чајетини ће моћи да користе сва деца којој је потребна подршка у виду асистивне технологије, а опрему ће родитељи моћи да позајмљују како би је деца и кући користила.

(cajetina.org.rs, srbin.info.rs)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *