Александар Саша Ђорђевић: тројке, осмјех, инат (ВИДЕО)
1 min read
Мајкл Џордан је најбољи кошаркаш свих времена. Бил Расел има више трофеја, Карим Абдул Џабар више поена у каријери, али Џордан је најбољи. Питање, зашто у тексту о Александру Ђорђевићу почиње са ,,његовим летећим височанством”. Зато што је Џордан, остао у кошарци, на мјесту власника, и генералног менаџера Шарлот Бобкетса (очекује се да се брзо да врате име Хорнетси) , и за сада ради све супротно од онога што је радио као играч. Лош скаутинг, лоше бирани пикови, недостатак тимске игре, најгори скор побједа-пораза у историји НБА лиге. Довољно је рећи Кваме Браун, и завршити причу са закључком. Бити добар кошаркаш, не значи да и кад обучеш кравату и сако, направиш од себе доброг стручњака.
За људе рођених у 80.-им годинама, отприлике истим оним кад је Сале почињао профи каријеру, Ђорђевић је синоним за плејмејкера. Јесте, старији се неће сложити са тим, али тако је са нама из ,,осамдесет и неке”.
Александар Саша Ђорђевић почео је каријеру у КК Црвена Звезда, послије краће епизоде у КК Радничком, враћа се у црвено беле. Међутим тим са Калемегдана, га се одрекао ако неталентованог играча (ништа чудно за Звезду тих година, и касније са истим епитетом су се одрекли и Драгана Тарлаћа, и једног Предрага Стојаковића, а сви знамо како су ишле њихове каријере). Пут га је навео у Партизан, и ту остаје до 1992. године. У Партизану је освојио 2 титуле првака СФРЈ, 2 Купа (што није мала ствар, јер је југословенска лига у то вријеме, била међу најјачим у Европи), али сваки навијач Партизана, ће на Салетово вријеме у Партизану одмах да избаци једну ствар. Последњи секунди против Хувентуда у Финалу КЕШ-а ( тадашње Евролиге), Ђорђевић узима лопту, води је иде ка десној страни терена, и диже се на шут за три поена. Против времена, против шанси, против тада јаког Хувентуда, Сале је погодио шут, и тиме обиљежио наставак своје каријере. Ране деведесете донјеле су и распад СФРЈ-а и грађански рат, и Ђорђевић наставља своју каријеру у Италији, прво за Олимпију Милано, па за Тимсистем.
Послије прекида санкција СРЈ, 1995. године играло се у Грчкој европско првенство. Иако без правих спаринг партнера, Југославија је тада имала фонд играча да пошаље двије репрезентације, са реалном шансом да се обје нађу у финалу. Само финале донијело је јаку Литванију предвођену Сабонисом и Марчуљонисом. То финале, Ђорђевић, који је у регуларном дјелу давао 10 поена по утакмици, одиграо је на таквом нивоу да је то најбоља партија коју је икад један играч одиграо у финалима првенства. Дао је 41 поен, са шутом за три поена 9 од 12. Репрезентација узима злато, Хрвати напуштају подијум, у Атини се звижди југословенској химни. То није поколебало момке, да буду насмијани, и управо ту главни шраф је био Ђорђевић. Насмијан, весео, ни на шта се није обазирао, анимирао је и саиграче, и малобројне навијаче. Дакле најбоља партија у финалу, али својим понашањем послије и за вријеме утакмице купио је срца свим нама, јер смо с његовим понашањем могли да се поистовјетимо, са пркосом, инатом, али са осмјехом на лицу.
Гебијалан кошаркаш,генијалан трибјут редакције и надајмо се таквој каријери у новој улози. Сале национале – уз тебе смо. Свака част на ово сјећање.
Svu srecu ti zelim legendo SRPSKE i svjetske kosarke