Шајкача: Поглаварка главе и непокора
1 min read
Шајкача
Пише: Милева Лела Алексић
Постоје у историји мога народа одевни предмети који могу бити симбол, заштитни знак или знак препознавања.То су често симболи, чувари предачког завештања, заштитници традиције. Носе се како и доликује њиховој улози, достојанствено, понекад пркосно.
Настала у једном историјском тренутку, као део војничке униформе, шајкача је постала више од капе. Срасла је са главом и душом српског војника, момка који из дечачких година стасава у мушкарца, зрелог човека домаћина и чувара огњишта и породице, па све до позних година, када се бехар забели у коси и донесе статус старца у коме је сабрано све зрење живота, све громовне олује, све прекретнице и вододелнице, све колотечине, сва раскршћа. Шајкача је остала упорни бранич, тврдоглави непокор, који се снажно одупире новим трендовима и брендовима познатих светских модних кућа. Постала је непокорна жилавица, решена да остане приљубљена уз главу којој даје смисао, чува је од студени живота и од помодарског урушавања симбола једног народа.
После Првог светског рата, уз бриџ панталоне и копоран постала је обавезни део мушке народне ношње. Продор западњачке моде, у другој половини двадесетог века, скоро да је послао шајкачу у етнолошке музеје.
Било је то неко чудно, утопијско време, када су се уништавали национални симболи, зарад неке нове идеологије која је урушила саму себе. Српски сељак је одувек био последња брана пред налетом туђинских војски, али и свега што је кидисало на симболе нашега народа знајући да чувајући традицију, чува потомство и дуг према прецима. Нико није лепше описао шајкачу од књижевника и сликара Моме Капора који каже да се шајкача не скида ни пред ким осим у цркви, пред Богом.
…Сећам се посебних тренутака из мога детињства. У мом завичају, неколико пута годишње одржавали су се вашари. Заправо, биле су то игранке на посебним местима и у посебне дане, најчешће у летњем периоду, за време великих празника, како се у народу говорило ,,када је црвено слово”. Тек изашли из детињства, скоро голобради дечаци, брижљиво су се спремали за те посебне догађаје. Облачили су нову народну ношњу и као круну тих припрема стављали су на главу нову шајкачу. Био је то посебан ритуал. И дилема…да ли да је “натукну” на чело да изгледају озбиљније и зрелије, да ли да је мало накриве као да намигује, или да је забаце уназад и покажу густу црну косу. Дилема – шта ли би се свидело оној коју желе да привуку својим стасом, изгледом и шајкачом. А у колу, преплићући ногу преко ноге, хитро, као да земљу не додирују, пленили су пажњу сеоских удавача, које су пажљиво бирале до кога ће да се ухвате у колу, чијој руци да поклоне додир своје топле руке. Није се свака девојка усуђивала да заигра поред коловође. Знало се из које куће припада место таквој девојци, или ако је лепота неке танковите срне толико пленила, па јој је давала право да бира, срцем и погледом. Догађало се да неко од момака и девојака,, пресеца” коло, хватајући се у колу до своје симпатије, борећи се за наклоност жељеног бића. Мајке су са дистанце будно мотриле на своје кћери, осматрале понашање, процењивале потенционалне просиоце, пратиле да понешене младалачком жудњом не шмугну иза неког пласта сена по први загрљај, први сусрет са жељеним уснама.
Када би се у неком дому родило дете или се спремало венчање, домаћин је по традиционалном обичају, одлазио код кума свечано одевен, са даровима и чутуром да га позове на венчање или крштење. Незамисливо је било поћи без шајкаче. Кум је био духовни заступник пред Богом, на крштењу, на црквеном венчању. О поштовању кумства говоре примери када је кум од капије до кумовског прага ишао на коленима.
Ове године је упадљиво ношење шајкача са кокардама, мирише ми на подметање неке стране агентуре… Не насиједајте браћо!
Šajkača je nastala od njemačke vojne kape, sličnih ima čak i u Japanu, a crnogorska kapa je jedinstvena u svijetu. Crnogorska nošnja i folkor su izraz pravih Srba.