САД: Страх од повећања каматних стопа спустио цијене нафте
1 min read
Фото: Thinkstock
Цијене нафте пале су у уторак на међународним тржиштима на 82 долара, под притиском страховања да би америчка централна банка могла наставити агресивно да подиже каматне стопе, што би обуздало економску активност и потражњу за тим енергентом.
На лондонском тржишту цијена барела је послије подна била нижа 61 цент и износила је 82,07 долара. У Њујорку се барелом трговало по цијени нижој за 51 цент на 76,42 долара, преноси Хина.
На лондонском тржишту цијена барела је послије подна била нижа 61 цент и износила је 82,07 долара. У Њујорку се барелом трговало по цијени нижој за 51 цент на 76,42 долара.
Цијене нафте пале су у уторак на међународним тржиштима на 82 долара, под притиском страховања да би америчка централна банка могла наставити агресивно да подиже каматне стопе, што би обуздало економску активност и потражњу за тим енергентом.
На лондонском тржишту цијена барела је послије подна била нижа 61 цент и износила је 82,07 долара. У Њујорку се барелом трговало по цијени нижој за 51 цент на 76,42 долара, преноси Хина. Трговци су страховали да би америчка централна банка, Федералне резерве (Фед), могла наставити агресивно да подиже каматне стопе како би обуздала инфлацију, јер подаци о услужном сектору најављују снажан раст економске активности.
Индекс менаџера набавке у сектору услуга порастао је у новембру 2,1 поен, на 56,5 поена, уз оцјене појединачних испитаника о расту тражње.
„Неповољни инфлациони трендови би и даље могли изазвати турбуленције у свјетској економији у наредним мјесецима“, рекао је Тамас Варга из ПВМ-а, додајући, међутим, да постепено отварање Кине након строгих мјера цовида представља суштински позитиван развој догађаја.
Све више кинеских градова ублажава рестрикције због ковида, што је подстакло очекивања повећане потражње у највећем свјетском увознику нафте.
Извори су за Реутерс рекли да би Кина већ данас могла додатно да ублажи ограничења, која су међу најстрожима у свијету.
Тржиште тренутно анализира утицај ограничења цијене руске нафте на 60 долара, које је наметнула Група седам најразвијенијих земаља свијета (Г7), Европска унија (ЕУ) и Аустралија, што је изазвало нестабилност на тржишту. Цијену треба контролисати преко осигуравача и превозника.
Узнемирења је изазвао и ембарго ЕУ на руску нафту испоручену морем.
Русија је поручила да неће продавати нафту онима који прихвате ограничење цијене.
„Забрана ће вјероватно смањити понуду тржишта, јер ЕУ мора набављати сирову нафту из других извора“, рекао је аналитичар Цоммерзбанк Царстен Фритсцх у биљешци.
Организација земаља извозница нафте (ОПЕЦ) посебно је објавила да је цијена барела корпе нафте њених чланица у понедјељак пала 71 цент на 83,16 долара, преноси Дан.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

