САД шаљу у Јапан нове авионе усред тензија са Кином
1 min read
Први усавршени патролни авион америчке морнарице “Посејдон” П-8 стигао је у Јапан, чиме се унапредјују способности САД да трагају за подморницама и другим пловилима у морима у близини Кине, у тренутку када тензије у региону расту.
Ово распоредјивање, које је планирано пре него што је Кина прошлог месеца успоставила зону ваздушне одбране која обухвата острва која контролише Јапан, а на која Пекинг полаже право, укључује шест авиона који ће током овог месеца бити послати у ваздухопловну базу Кадена на Окинави.
Према речима портпарола америчке морнарице, прва таква летелица стигла је јуче, а мисија у водама западно од главних јапанских острва биће први задатак овог потпуно новог авиона.
Летелицу је произвела компанија “Боинг” на основу свог путничког авиона 737, како би заменила застарели патролни авион “Локхид Мартин” П-3 који је имао пропелерски погон и који је коришћен у протеклих 50 година.
Опремљена најновијим радаром и наоружана торпедима и противбродским ракетама, нова летелица П-8 може да лети даље и дуже него П-3.
П-8 је стигао у Јапан дан пре него што амерички потпредседник Џо Бајден треба да допутује у Токио, у посету која је у сенци територијалног спора измедју Јанапа и Кине у Источнокинеском мору.
Бајден ће, како наводи Ројтерс, покушати да постигне баланс у настојањима да смири војне тензије са Кином и да подржи савезнички Јапан против Пекинга.
Он ће данас у Токију вероватно уверавати Јапан да војни савез са САД склопљен током 1950-их остаје на снази, али ће покушати и да смири тензије измедју САД и кључног трговинског партнера, Кине, када касније ове недеље буде отпутовао у Пекинг.
Јапан је данас поновио да су и Токио и Вашингтон одбацили потез Пекинга којим је успостављена зона ваздушне одбране која обухвата острва око којих се споре Кина и Јапан, упркос томе што су три америчке авиокомпаније, по савету владе, обавестиле Кину да планирају летове кроз ту зону.
Вашингтон, који није заузео став по питању суверенитета спорних острва, протеклог викенда је саопштио да то не значи да САД прихватају ту зону, а прошле недеље је послао два бомбардера Б-52 у ту област а да претходно није о томе информисао Кину.
Истовремено, две највеће јапанске авиокомпаније следе захтев своје владе да не достављају унапред планове за летове, што је Кина затражила за све авионе откако је прошлог месеца објавила да је успоставила зону ваздушне одбране.
Односи Кине и Јапана, често напети због регионалног ривалства, медјусобног неповерења и горких сећања Кинеза на ратну окупацију Јапана, све су затегнутији због спора око малих острва које Јапанци називају Сенкаку, а Кинези Даиоју, а на које полажу право и Токио и Пекинг, подсећа британска агенција.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


JAPANCI TREBA DA SE PRIČUVAJU DA IM OPET NE POŠALJU NEKI AVION SA ATOMSKOM BOMBOM,KAO SVOJEVREMENO NA HIROŠIMU I NAGASAKI