САД имају оружје за које нико нема појма: Трамп не очекује ескалацију сукоба са Кином
1 min read
Кина и САД; илустрација: rossaprimavera.ru
Председник Доналд Трамп похвалио се америчком војном моћи и оружјем за које „нико нема појма“, реагујући на страховања да би његов царински рат са Кином могао да измакне контроли.
Трамп је подигао царине на кинеску робу на 125 одсто, у знак одмазде за контрамере које је увео Пекинг. Кина тек треба да одговори на најновије повећање, иако је Министарство трговине раније обећало да ће се борити против трговинског рата „до краја“.
На питање да ли је забринут због следећих потеза Пекинга – и потенцијалне „ескалације изван трговинског рата“, Трамп је рекао да је кинески председник Си Ђинпинг „један паметан човек“ који никада не би „допустио да се то деси“.
„Ми смо веома моћни. Ова земља је веома моћна. Далеко је моћнија него што људи разумеју. Имамо оружје за које нико нема појма, и то је најмоћније оружје на свету које имамо. Моћније од било чега“, рекао је новинарима у Овалном кабинету.
„Дакле, нико то неће урадити“, додао је Трамп, поновивши да је Си „веома паметан човек“ који „тачно зна шта треба да се уради“.
Амерички председник није прецизирао о каквом се оружју мисли, иако ово није први пут да говори о „супер оружју“ које наводно поседује САД.
Трамп се 2020. хвалио оним што је назвао „супер-дупер пројектил“ који, наводно, може да лети „17 пута брже“ од било чега што амерички противници имају у свом арсеналу. Такође је тврдио да су руска хиперсонична технолошка открића резултат крађе америчких ракетних планова током председавања Барака Обаме – упркос чињеници да САД тек треба да представе оперативно хиперсонично оружје.
Москва и Пекинг су напредовали у трци за развој хиперсоничног оружја током протекле деценије. Русија је 2017. пустила у употребу свој први систем те врсте, ракету „кинжал“, док је Кина представила своје хиперсонично клизно возило ДФ-ЗФ две године касније.
Русија је користила и „кинжал“ и морнаричку хиперсоничну ракету „циркон“ током сукоба у Украјини. Прошлог новембра, Москва је такође извела прво борбено тестирање своје балистичке ракете средњег домета „орешник“, опремљене вишеструким бојевим главама способним за хиперсоничне брзине.
У децембру, након вишеструких кашњења и неуспешних тестова, Вашингтон је успешно тестирао своје хиперсонично оружј дугог домета, које је „Локид Мартин“ развијао од 2017.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


ma da imas ti oruzje jedino u svojoj zadnjici