Русија задржала статус посматрача у Савету за људска права УН: Избегнута улога немог посматрача
1 min read
фото: Михаил Воскресенский/Спутњик
Саопштењем о ванредном обустављању мандата у Савету за људска права УН Русија је задржала статус посматрача и није дозволила да је лише њених права у даљем раду у тој организацији, рекао је за Спутњик заменик министра спољних послова Русије Сергеј Вершињин.
„Донета је одлука да самостално ванредно обуставимо мандат Русије у Савету за људска права након усвајања незаконите и политички мотивисане резолуције Генералне скупштине УН о суспензији чланства Русије у Савету за људска права. Резултат таквог потеза је то што смо са статуса члана у Савету прешли на статус посматрача“, објаснио је Вершињин.
Он је подсетио да је 2011. године Савет за људска права суспендовао чланство Либије – тада су званичном Триполију одузета сва овлашћења. Либијска делегација је само могла и даље да присуствује у сали за састанке, и то не са својом таблицом са називом. Русију таква опција „није могла задовољити“, истиче Вершињин.
„Да је Русија 7. априла пристала на ‘либијски сценарио’ нас би, у суштини, исто лишили права у преосталих годину и по нашег чланства у Савету. Доделили би нам само улогу немог посматрача – ништа више од тога“, оценио је он.
По његовим речима, то би дало одрешене руке западним земљама за даљу манипулацију темом људских права и њеног коришћења за политички притисак.
Са друге стране, статус посматрача пружа Москви могућности које су упоредиве са овлашћењима држава-чланица Савета за људска права.
„Наставићемо да износимо своје иницијативе, да учествујемо у преговарачком процесу о нацртима резолуција, да се обраћамо и дајемо изјаве. Другим речима, моћи ћемо да пренесемо међународној заједници руски став о актуелним међународним питањима – додуше у отежаним условима“, закључује Вершињин.
Pametno da ne laže i laje tu svašta…