Русија упозорава на растућу милитаризацију Запада
1 min read
Трамп Путин
Док се у Хагу одржава самит НАТО земаља на којем украјински предсједник Володимир Зеленски захтијева додатну војну подршку, званична Москва поново упозорава на опасну ескалацију коју подстиче Запад.
Портпарол Кремља, Дмитриј Песков, изјавио је да НАТО намјерно представља Русију као „пријетњу“ како би оправдао енормно повећање својих одбрамбених буџета и убрзану милитаризацију Европе. „Покушавају да од Русије направе чудовиште. Европа иде путем неограничене милитаризације, што је изузетно опасно за стабилност региона“, упозорио је Песков.
Сукоби на терену: Удар на руску енергетску инфраструктуру, цивилне жртве
Руске снаге настављају дејства у складу са циљевима специјалне војне операције, усмјерене на неутрализацију војне инфраструктуре и онемогућавање испоруке наоружања НАТО држава. Украјинска војска је, у ноћи између уторка и сриједе, извела више напада беспилотним летјелицама на територију Руске Федерације, укључујући Ростовску област, гдје је запаљено нафтно складиште које је, према медијским наводима, коришћено за снабдијевање руске армије.
Руско Министарство одбране саопштило је да је успјешно оборено 20 украјинских дронова, од чега 14 изнад Курске области, а остали у Белгородској, Брјанској, Орловској и Смоленској. У нападу на стамбену зграду у Красногорску, у близини Москве, повријеђене су двије особе. Локалне власти су одмах реаговале, а евакуација је спроведена без већих инцидената.
С друге стране, украјинске власти тврде да су у нападима руских снага на Дњепропетровску област погинуле 15 особа, а 174 су повријеђене. У Сумској области, три особе су страдале, укључујући и дијете.
НАТО појачава војну подршку Украјини – Москва упозорава на ризик од глобалне ескалације
Украјински предсједник Володимир Зеленски на самиту у Хагу поново је упутио захтјев за хитан пријем Украјине у НАТО и ЕУ, као и за испоруке додатних противваздушних система. Он је упозорио да се планови Москве не завршавају на Украјини, већ да „пријете цијелом савезу“. У знак подршке, Холандија је најавила нови пакет војне помоћи вриједан 175 милиона еура.
Руске власти оцијенију овакве потезе као директну провокацију. У Москви се упозорава да убрзани пријем Украјине у НАТО представља опасност по европску безбједносну архитектуру и може довести до ширег конфликта.