Русија смањила улогу долара у својој економији

Илустрација
Русија предузима напоре за смањење зависности од долара – они су већ дали неке резултате, наводи се у чланку који је објављен на сајту „Волстрит џурнала“.
„Русија покушава да прекине коришћење долара у исто вријеме док економија осјећа на себи притисак америчких санкција. Држава се припрема за нова ограничења која ће, како се очекује, бити уведена крајем овог мјесеца“, констатује се у чланку, који је пренио Спутњик.
„Такозвана дедоларизација, коју подржава предсједник Владимир Путин и руска Централна банка, треба да помогне да се смањи удар ако западне санкције буду усмјерене на финансијски систем“, наводи лист.
Према оцјенама које наводи лист, „удио улагања приватних лица и фирми у стране валуте у руским банкама је пао у септембру ове године до 26 одсто“. Осим тога, „удио прихода од извоза у доларима смањио се до 68 одсто у другом кварталу ове године, са 80 одсто из 2013. године“.
„Трговина Русије и Кине која се брзо развија такође то показује“, наводи се у тексту. У њему су подаци да удио њихове билатералне трговине у рубљама и јуанима за четири године се скоро учетворостручио, до 19 одсто.
„Руски званичници предлажу да се национална валута користи и у трговини нафтом са Ираном и Турском, али су напори у овом смјеру за сада нису дали резултате“, наводи се у чланку.
Како се наводи, „Русија се придружила земљама које дају отпор хегемонији америчке валуте“. Међу њима су Кина и државе Еу које траже могућности повећања улоге евра.
На крају, амерички лист ипак наводи да ће Русији бити јако тешко да у потпуности престане да користи долар, јер земља највише прихода добија од извоза нафте и гаса.