Русија се пита: Да ли ће у светлој будућности сви Срби да возе бицикле?
1 min read
Иако је просечна старост аутомобила у Србији чак 15 година, по свему судећи нема пуно оптимизма да ће ствари да се промене у позитивном правцу. Штавише, судећи по најновијим дешавањима на том тржишту, чини се да аутомобил за просечног становника постаје још недоступнији него што је био до сада.
Наиме, ради се о томе да је држава променила начин на који се процењује вредност возила, што за последицу има поскупљење половних возила у Србији, а то конкретно значи да ће још мањи број осиромашених грађана бити у могућности да их купи.
А када је реч о продаји нових аутомобила у Србији, од 2008. године њихова продаја је опала чак за једну трећину, а како се показало – није било никакве користи ни од укидања царине за аутомобиле из Европске уније, како су неки очигледно наивно очекивали, с обзиром да цене нових возила нису након тога појефтиниле, већ су остале исте.
Према најновијим истраживањима, прошла година је у Србији била већ пета година заредом како је потражња за аутомобилима у паду, због чега је 2013. у сектору продаје аутомобила у Србији отпуштен велики број радника и укинуто на десетине дилерских радњи за увоз нових аута, а по речима председника Удружења увозника аутомобила – Србија се по продаји нових четвероточкаша вратила на ниво из 1990-их година, што сведочи у прилог чињеници да је животни стандард у незадрживом паду, а домаћа економија на странпутици која изгледа нема алтернативу.
На први поглед би се могло закључити да је то неминовност због глобалне кризе, јер је 2013. године пад продаје забележен и у читавој Европској унији, укључујући и Немачку где је пад износио нешто мање од 5 посто, исто као и годину дана раније, када је европско тржиште аутомобила имало најгори разултат продаје за последњих 20 година. Међутим, остаје чињеница да на истоку континента има и другачијих примера.
Наиме, у Русији је, поред свих проблема, прошле године продато скоро 3 милиона нових аутомобила и малих привредних возила, због чега ће руско тржиште према мишљењу западних стручњака остати на другом месту по величини тржишта аутомобила у Европи, а по њиховим релевантним оценама – руско тржиште аутомобила је на путу да премаши немачко и да постане највеће у Европи и пето највеће на свету до 2020. године.