Русија планира да започне производњу минерала на Мјесецу после 2040. године
1 min read
Илустрација
Руски научници су спремни да присуствују развоју Мјесеца. О томе више рекао је вице-премијер Дмитриј Рогозин. Али, како пише лист „Вести“, пројекат концепта руске лунарног програма је већ припремљен од стране особља Роскосмоса и МСУ (Московског државног универзитета).
Аутори пројекта су увјерени да ће у наредним деценијама власти почети да се такмиче за најудобније лунарни области, тако да је Русији потребно већ сада да се изјасне.
Према програмерима пројекта у будућности на природном сателиту Земље је потребно креирати базу и мјесечев полигон за праћење минералних ресурса. Раније експедиције на Мјесец („Мјесец“ и амерички „Аполо“) је показао да Мјесец садржи алуминијум, гвожђе, титанијум и многе друге елементе периодног система.
Поред тога, аутори пројекта не заборављају и станиште људи на површини сателита. Прве мали град на Мјесецу ће бити у близини полова.
„У овим областима сунчеви зраци усмјерени су практично на тангентну површину. Због тога поларне планине могу бити стално освијетљење, као низије, подручја трајног сјенчења“, наводи се у документу.
Цио програм колонизације Мјесеца научника је подијељен у три фазе: прва фаза – 2016-2025 гг – слање планетарних станица на Мјесец „Луна-25“, „Луна-26“, „Луна-27“ и „Луна-28“. У другој фази, планираној за 2028-2030 година, укључује експедиције у орбиту Мјесеца, без слијетања на своју површину. Трећа фаза постављена за 2030-2040 годину, обухвата посјете астронаута лунарним потенцијалима и прво распоређивање инфраструктурних елемената лунарног материјала
Како преноси „Известијам“ у Роскосмос, концепт лунарног остраживања у блиској будућности ће се имати посебну стручност, а већ након тога, пројекат ће ићи на разматрање влади.