Русија на корак од инвазије?

После скоро петомесечног крхког примирја у Украјини, дошло је до жестоког сукоба украјинских снага с проруским сепаратистима у околини Доњецка, али и око села Широкино и Јеленовке те доњецког аеродрома око којег су се водиле тешке борбе још током преговора у Минску.
Наравно, обе стране оптужују једна другу да је крива за изигравање Минског мировног споразума. Први пут од фебруара дошло је до употребе тешког артиљеријског наоружања, а коришћени су и тенкови.
Украјински премијер Арсениј Јацењук оптужио је Москву да стоји иза најновијег нарушавања примирја, и то баш у освит скорог састанка Г7. И Бела кућа упире прстом у Москву као главног виновника нових ратних напетости на истоку Украјине. Руси, наравно, одбијају своју умешаност, а шефица Савета Федерације горњег дома руског парламента Валентина Матвијенко позвала је посланике да не „путују далеко и да буду доступни“ јер би се због новонастале ситуације у Украјини могла одржати ванредна седница тог дома. Наиме, неки наводе да би тај дом поново могао да разматра одобрење Владимиру Путину да користи руске војне снаге у Украјини „ради заштите руског језичког становништва“.
Подсетимо, руски Сенат је већ био дао Путину „одрешене руке“ да може да користи војску, али се он „одрекао те могућности“. Сада, међутим, ствари изгледају другачије јер је јасно да је споразум из Минска пропао.
Украјинци тврде да се на подручју захваћеном ратом налази 14 војних тактичких јединица руске војске с укупно 9.000 војника. Председник Петро Порошенко најавио је повећање војних расхода и да ће се из буџета издвајати 15 одсто за увоз оружја. Многи се прибојавају да би овај ексцес могао изаћи из оквира и поновно гурнути Украјину у рат, али овај пут с несагледивим последицама, поготово јер је Украјина спремна да иде до краја, а у балтичким државама расте противруска хистерија.
Кијев зове стране трупе
Украјинска Врховна рада већином гласова је донела одлуку којом се одобрава позивање страних трупа у Украјину „ради очувања мира“ те учествовања у мировним операцијама. Та се одредба не односи на Русију коју у Украјини сматрају „земљом агресором и окупатором“ те се „позив ни у којем случају не односи на њих“, како је објаснио један од посланика у Ради.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

