Русија ће истиснути НАТО у Средоземном мору
1 min read
Сергеј Шојгу
Ризична авантура – тако у западној штампи карактеришу намеру Кипра да дозволи руским војницима да користе луку Лимасол и авиобазу у Пафосу.
Како следи из саопштења пре свега кипарске штампе, министри одбране РФ и Републике Кипар – Сергеј Шојгу и Фотис Фотиу, преговарали су последњих 9 месеци. Резултат преговора је постала одлука кабинета министара Кипра да у случају потребе пружи на располагање руским војним бродовима и авионима луку Лимасол и базу Андреас Папандреу. Како је објаснио Фотис Фотиу, овај корак је сведочанство јачања сарадње између Москве и Никозије. При томе министар одбране је подвукао да ће Русија користити авиобазу и луку искључиво за ванредне случајеве и за хуманитарне мисије. Руској војсци неће бити дозвољено да користи лучка и аеродромска складишта.
Без обзира на то што дати споразум пружа руском ратном ваздухопловству и ратној морнарици врло ограничене могућности и још чак није потписан, неки аналитичари су га већ оценили као ефекат примене благих дипломатских метода од стране Москве. Другим речима, Русија користи у погледу Кипра чувену благу силу за формирање војног полигона на острву. У читавој тој ситауцији очигледно су приметни трагови ризичне аватуре коју су заједно започеле Никозија и Москва, тврди Борис Калноки у свом чланку на страницама утицајног немачког листа Di Velt.
Међутим током читавог постсојветског периода Русију и Кипар везују прилично стабилни партнерски односи на дипломатском попришту, у сфери економије и линијом војно-техничке сарадње.
А када је Кипар подлегао удару европске кризе, Москва је била спремна да Никозији издвоји кредит.
У том контексту не чуди што је Русија тражила од Кипра да пружи могућност коришћења његових база ако буде потребно, констатује директор Центра за анализу стратегија и технологија Руслан Пухов.
Највероватније реч је о томе да тамо могу да слећу руски војни транспортни авиони, који некада возе хуманитарну помоћ, на пример. Јасно је да се такви договори многим непријатељима Русије не допадају као и онима који не би хтели да Кипар спроводи независнију спољну и одбрамбену политику. Као што се зна, Кипар није члан НАТО-а, али је члан ЕУ. ЕУ има неку заједничку политку, зато је сасвим могуће да ће га притиснути Брисел, ако он не би са нама сарађивао.
GRCI I RUSI SU NAŠI……NAJBOLJI PRIJATELJI