ИН4С

ИН4С портал

Ројтерс – ЕКСКЛУЗИВНО: Траг новца у истрази убиства новинарке Дафне води до Црне Горе

1 min read
У мјесецима прије њеног убиства 2017. године, малтешка новинарка Дафне Каруна Галициа је била на трагу офшор компаније под именом 17 Black Limited.

У мјесецима прије њеног убиства 2017. године, малтешка новинарка Дафне Каруна Галициа је била на трагу офшор компаније под именом 17 Black Limited.

Није имала информацију о томе ко је власник фирме, регистроване у Уједињеним Арапским Емиратима, aли је била сигурна да је основана како би каналисала плаћање корупције лидерима њене земље, написала је у свом блогу, не дајући доказе.

Каруна Галициа је убијена подметнутом бомбом испод аутомобила у октобру 2017. године.

Прошле године полиција је оптужила за наручивање њеног убиства једног од најбогатијих малтешких бизнисмена, Јоргена Фенеха, којег је раније Ројтерс обзнанио као власника 17 Black компаније. Он је негирао оптужбе. Убиство је изазвало политичку кризу у Малти услед које је премијер Џозеф Мускат поднио оставку.

Иако су активности 17 Black остале под велом мистерије, сада, нови докази откривени од стране Ројтерса и Тајмса Малте бацили су ново свјетло на њихове операције кроз један специфичан договор.

У децембру 2015, 17 Black је направио непријављени профит од 4.6 милиона евра када је малтешка државна енергетска компанија Енемалта купила вјетрењаче у Црној Гори. Куповина је наступила након преговора и неколико путовања у Црну Гори које је предводио малтешки министар енергетике Конрад Мизи.

Тог истог мјесеца, рачуновође Мизија и тадашњег шефа кабинета премијера Кита Скембрија, написали су у мејлу да су Скембри и Мизи примали новац од 17 Black за услуге које нису биле прецизиране. Ројтерс и друге новинске куће су раније извјештавале о тиме мејловима, који су били дио процеса за отварање банковних рачуна панамских фирми у њиховом власништву.

Скембри је потврдио за Ројтерс у априлу 2018. године да су компаније које посједује разрадиле „нацрт пословног плана“ са 17 Black који није имплементиран, али ниједавао додатне детаље. Сада се налази под истрагом због потенцијалне умијешаности у убиство Каруна Галицие, саопштила је полиција. Он је негирао било какву улогу у убиству новинара.

Мизи је раније изјавио да није умијешан нити да има сазнања о завјери о убиству Каруна Галицие.

Он је саопштио Ројтерсу да нема везу са 17 Black и оспорио је да „је од мејла пружаоца услуга могао профитирати“ од компаније. Упитан о својим путовањима у Црну Гору, Мизи је одговорио „Моје учешће у овом пројекту било је као министар за Енемалту, уређујући укупну енергетску политику“. Такође је рекао да није имао никакву улогу у било каквим коруптивним уговорима.

Ројтерс није пронашао никакве доказе да је 17 Блацк вршио плачање Скембрија ио Мизија.

Црногорска веза

Црногорски пројекат вјетроелектране Можура је покренут 2010. године као прва велика шема обновљивих извора енергије у балканској држави. Концесију за изградњу и покретање вјетроелектране добила је шпанска компанија Fersa Renovables, након спајања са другом шпанском компанијом Audak Renovables.

У новембру 2015. године малтешка влада је саопштила да Енемалта под контролом државе добија пројекат.

Рачуни које је Ферса објавила и корпоративни записи у Црној Гори открили су да је Ферса међутим продала својих 99% удјела у Мозури посреднику, компанији регисторваној на Сејшелима – Cifidek LTD. Преосталих 1% акција које је задржала локална црногорска компанија, такође је продато Цифидеку.

<

Према јавним евиденцијама, Цифидек је дионице Мозуре купио 10. децембра 2015. године за 2,9 милиона евра. Двије недјеље касније, Цифидек је све акције продао Енемалти. Енемалта је у својим рачунима пријавила да их је платила 10,3 милиона евра – што је три пута више него првобитна цијена.

Власништво над Цифидеком и опсег било какве зараде коју је остварио, укључујући било какве додатне накнаде које би могао добити од посредовања у споразуму, нису откривени у јавним списима. Ни Ројтерс није могао утврдити како је или зашто се Цифидек укључио у продају. Из компаније није било могуће добити коментар.

Аудак је одбио да дијели са Ројтерсом било какве детаље о власништву или заступању Цифидека, рекавши у изјави да „не може да пружи личне информације о појединцима“. Аудак је објаснио да је продао вјетроелектране, „нестратешки“. Црногорска фирма са једнопроцентним удјелом није коментарисала договор. Енемалта је рекла да ће одговорити на питања што је прије могуће након што се информације „прикупе и провјере“. У вријеме објављивања, Енемалта није пружила више детаља о трансакцији вјетроелектрана.

Извори који су директно укључени у трансакцију саопштили су Ројтерсу како је структурирана: Цифидек је купио акције од Ферса са 3 милиона евра позајмљених од 17 Black. Након што је Цифидек продао акције Енемалти, она је вратила 3 ​​милиона евра 17 Black, плус додатних 4,6 милиона евра „удјела у добити“, рекли су ти извори. Ројтерс није могао да утврди шта је 17 Black урадио са овом добити.

Двоје других људи који су имали приступ информацијама о 17 Black банковном рачуну у Дубаију потврдили су за Реутерс да је 17 Black пребацио 3 милиона евра у Цифидек крајем новембра 2015. Цифидек је платио укупно 7,8 милиона ЕУР на 17 Black до маја сљедеће године. Трећи извор дао је нижу цифру од 7,6 милиона евра.

Цифидек је у власништву, рекла је једна особа са директним сазнањима, Тураб Мусаиева, извршног директора СОЦАР Трејдинга, швајцарске подружнице азербејџанске државне нафтне компаније, СОЦАР.

Мусаиев, који има британски пасош, био је пословни сарадник Фенеха, власника 17 Black. Њих двојица били су директори конзорцијума који је 2017. године изградио бензинску електрану у вредности 450 милиона евра на Малти. Мусаиев је заступао СОЦАР Trading, који је био власник једне трећине конзорцијума, према јавним евиденцијама.

Мусаиевова адвокатска канцеларија са сједиштем у Великој Британији Аткинс Томсон рекла је да Мусаиев нема разлога да избјегава било какве договоре са Фенехом. „Као што можете замислити, наш клијент није знао ништа, ништа није посумњао и није имао разлога да верује да је г. Фенех имао било какве умијешаности у ово злочинство“, наводи адвокатска фирма у писму Ројтерсу.

У писму се додаје да „било какви послови које је наш клијент имао са њим укључују дужни надзор других угледних и основаних компанија, укључујући банкаре, професионалне рачуновође и адвокате.“

Цифидек је имао своје независно управљање, наводи се у писму. Није се директно бавио Мусаиевим власништвом над Цифидеком, нити је одговорио на питања о његовој улози у споразуму с Мозурама. Даље писмо је разјаснило да изван трансакције Мозура, Мусаиев „није имао другог посла са господином Фенехом“.

Фенех, који се налази у затвору док се настављају рочишта у случају убиства, није одговарао на питања о вјетроелектрани, послата преко својих адвоката. Адвокат је рекао да Фенех још увек не жели да даје коментар.

СОЦАР Трејдинг је саопштио Ројтерсу да није било умешаности ни у шему Мозура нити да зна шта о Блацк. У изјави, компанија је навела да је запослила Мусаиева као консултанта, „што му је омогућило обављање послова ван његових службених дужности.“ СОЦАР је потврдио да је именовао Мусаиева за директора конзорцијума за напајање пројектима, где је служио заједно са Фенехом.

Ројтерс је питао Скембрија, Мизија и бившег премијера Муската да ли знају да су Мусаиев, 17 Black или Фенех повезани са пројектом вјетроелектране. Мизи и Мускат су рекли да нису свјесни. Скембри није одговорио. Мускат, који је отворио завршени пројекат вјетроелектране у новембру 2019. године, непосредно прије него што је напустио функцију, рекао је у изјави: „Моја улога је била да његујем односе са владом Црне Горе на нивоу предсједника и премијера, као што је била моја дужност премијера.“ Рекао је да, колико му је познато, Скембри није био укључен у преговоре о пројекту.

(Извор: Ројтерс)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

18 thoughts on “Ројтерс – ЕКСКЛУЗИВНО: Траг новца у истрази убиства новинарке Дафне води до Црне Горе

  1. Meni su interesantniji komentari Milovih botova nego sami clanak koji je zamoran, opisujuci kopuptivne detalje koji nama ne znace mnogo. Ukratko, vidi se da nema govana u koje se Milo i njegovi ne bi uvalili zbog profita. Medjutim brzina kojom reaguju Milovi podrepasi je zadivljujuca. Posebno je interesantan Komlen koji se trudi da nas edukuje kako funkcionise zapadni sistem, a nije nikad proveo ni u jednoj zapadnoj zemlji duze od mjesec dana. Perfektno se uklapa u novinarski pristup ozbiljnim problemima, zbog cega ih nazivaju univerzalnim neznalicama. Ako bi neko pokrenuo diskusiju oko konstrukcije nuklearne bombe, Komlen bi i tu morao da da svoje misljenje. Nije ni vazno sto se njegov idol Milo i on sam razumiju u to kao Marica u kriv k…..Bitno je da se zatrpa ovaj rijetki opozicioni i sto je vaznije objektivni Portal. Zato je ovo vjerovatno najduzi komentar koji cu o njima objaviti ovdje. U vremenu kada su pocele da se desavaju ozbiljne stvari, gubljenje vremena na glupake koi su edukovani na montenegrinskim budalastinama je luksuz.

    24
  2. Uzmes ovde so miliona pa vratis tamo, pa ponovo uzmes tamo pa ….………….!!!
    Ha,ha,ha. Tako funkcionise finansijski sektor Crne Gore !.
    Samo sto su cesto uzimali ovde a stavljali u banke
    na Malti !!!.

    47
    1
  3. Купио, продао, препродао, позајмио новац па препродао и остварио вишемилионски профит кад врати позајмљено – звучи познато… Не ради са својим новцем, не оставља трагове. А толико су запетљали да би ово једино могао инспектор Клузо да разријеши. Или, евентуално, Миливоје Тајновидац…

    68
  4. Malta je članica EU i ima svoje institucije koje su sigurno sposobne da se nose sa svim izazovima, pa i onim vezanim za korupciju i organizovani kriminal. Vaša briga bi trebalo biti 25 000 srpskih državljana koji rade na Malti, njihov status, to što rade na crno bez ikakvih ugovora, što su početkom ove krize ostali bez primanja i bez mogućnosti da se vrate u svoju zemlju. Oni su samo mali dio srpske ekonomske emigaracije koja radi na crno po Evropi. Oni nemaju nikakvo zdravstveno osiguranje u zemljama gdje rade, rade i plaćaju poreze stranim državama a liječe se i dolaze za socijalnu pomoć u svoju zemlju?! Takvu praksu ne bi izdržao ni njemački socijalni sistem. To je samo jedan od mnogih potkopanih temelja srpske države, o tome brinite srbi a ne o korupciji na Malti.

    2
    89
    1. Оде мој рођак, иначе економски ДПС-овац, од биједе и љуте невоље за Шведску, оно кад су сви навалили да бјеже, а највише ДПС-овци. Покупи читаву фамилију… А Бритва ти „изађе на телевизор“ и Меркеловој отписује: „То су све нерадници који могу лијепо да живе у Монтенегру али су нерадници који иду да живе џабе од њемачке социјалне помоћи“. И они их све, наравно, испрцају кући. Набио ти је, црњо, дугове за беспотребно путовање које је једва вратио и сада опет гласа ДПС… О томе мало мисли, а о грађанима Србије мислиће Ивица Дачић, плаћен је за то.

      63
      2
      1. Njemačka nikad nije davala izbjeglički status ekonomskim migrantima. Šta je tvoj rođak izjavio da bi ostao, on zna. Ali očigledno su ga uhvatili u laži i vratili. Najpametniji od njih su izjavljivali da su homoseksualci i da su zbog toga ugroženi u CG. Najveći broj navodnih homoseksualaca je dobio izbjeglički status, od ovih ostalih vrlo mali broj. A temu Malte nijesam pokrenuo ja nego redakcija.

        1
        54
        1. Прво, отишао је за Шведску (пише ти на почетку) а не за Њемачку. Мило је то Меркеловој одговорио по питању најезде избјеглица из Црне Горе али је имало утицај на ставове које су заузеле и остале европске државе. А друго, како је могао са читавом породицом да изјави да је хомосексуалац??? Поента је да је диктатор јаднике који су пошли трбухом за крухом прогласио нерадницима и џабаљебарошима. Значи, ДПС-овци су нерадници а остали су лудачки покрет. Није му, јаднику, лако са оваквим народом. А тему Малте је, чини ми се, покренуо Ројтерс а Редакција Ин4с је само пренијела…

          53
          1
    1. Kupila ne kupila Crna Gora je kriminalna država, tačnije njeno trenutno rukovodstvo. Crnoj Gori ništa ne fali osim poštene vlasti.

      37

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *