ИН4С

ИН4С портал

Ризница љепоте и мудрости у којој се додирује људско и божанско: Књига “Град Господа и пчела“ представљена на Фестивалу књижевности

Фото: Принтскрин ДАН/Живана Јањушевић

Нова књига поезије Новице Ђурића „Град Господа и пчела“ представљена је друге вечери трећег Фестивала књижевности у организацији подгоричке Народне библиотеке „Радосав Љумовић“. У библиотечкој сали „Марко Миљанов“, у којој се тражило мјесто више, о Ђурићевој новој књизи, али и досадашњем стваралаштву говорили су Перивоје Поповић, др Радоје Фемић и мр Милорад Дурутовић. Стихове из књиге читао је Драган Алорић, који је и модерирао вече, током које је подсјетио на богату стваралачку биографију Новице Ђурића, књижевника и новинара, пише ДАН.

Пјесник који вјерује у моћ ријечи

У свом надахнутом обраћању Перивоје Поповић је истакао молитвени карактер поезије у овој Ђурићевој књизи. Истиче да се књига може окарактерисати као „бриљантна пјесничка бравура“, наводећи да Ђурић „град Господњи гради откако гради и своју поезију“.

– Широко према стваралачком бићу окренут, књижевник и прегалац, Новица Ђурић одавно и многозначно вјерује у моћ ријечи, не само због тога што она по светим књигама бијаше на почетку, већ изнад свега због спознаје да онда кад угасимо, кад се угаси ријеч, кад се неко усуди да угаси ријеч, угасиће се и свијет, као што се угаси кошница кад се угаси матица.

Јер, ово је град Бога и пчела. Отуда нам уз помоћ Бога и пристиже пјесничка књига „Град Господа и пчела“, над којом торжествује воља Његова – навео је Поповић, између осталог, наводи ДАН.

Др Радоје Фемић истиче да књига „Град Господа и пчела“, у издању „Унирекса“, показује Ђурића као пјесника у новом свјетлу, у новој пјесничкој презентацији. Додаје и да је то прилично необично, јер се чинило да је његов досадашњи опус у многоме заокружен. Зато, оцјењује Фемић, ова књига је заокрет, искорак у Ђурићевом пјесничком исказу, дајући нову имагинативну визију, из новог угла, затичући тако и оне упућене у досадашњи рад овог ствараоца. Тај искорак, додаје, огледа се већ у наслову књиге који реферише на религијско искуство. Истиче да пјесник у пјесмама не гаји само естетику, већ и етику.

– Новица Ђурић и као књижевник, и као новинар, био је један од оних који су све ове деценије за нама брижљиво бдјели над српским језиком и српском књижевношћу и културом у Црној Гори у периоду кад је то била неисплатива и јеретична дјелатност. Зато можемо рећи да је ова пјесничка збирка својеврсно враћање дуга цјелини пјесничке поетике која је уобличена његовим досадашњим књигама, а која свака представља једну врсту беочуга у стваралачком мозаику Новице Ђурића – навео је др Фемић. Напомиње да је књига необична и по својој структури, јер није традиционално подијељена, већ се чини као да је пјесник покушао да формира пјесму над пјесмама и да пјесме интегрише у цјелину вишег реда, једну интегралну визију.

Фемић истиче и да је Ђурићева поезија ризница љепоте и мудрости, у којој се додирује људско и божанско, и у којој се оживљава архетипско.

„Зато је ово књига која показује и виталност савремене српске књижевности у Црној Гори“, истакао је др Фемић.

Мр Милорад Дурутовић истиче да иако се на први поглед Ђурићева поезија чини транспарентном, она захтијева пажљивог читаоца и тумачење.

– Ђурићева књига „Град Господа и пчела“ чин је високе пјесничке зрелости. То је једна од књига у којој аутор суверено демонстрира све пјесничке вјештине које је дуго и марљиво стицао. Књига сабира основне теме и пјесничке жанрове Ђурићеве поетике – рекао је Дурутовић, додајући да у овој књизи пјесник гради свој нови Јерусалим. Наводи да се посебна пажња у овој Ђурићевој збирци мора посветити одама или посветама, нарочито модернистичким одама које изражавају специфичан трансцендентни значај. С тим је повезана и поетика бјежања и трагања, али она која је чиста и људска, храбра, и која се ослања на два велика метафизичка ослонца – љубав и смрт, додаје Дурутовић, истиче ДАН.

– Новица Ђурић игра на ту карту, јер књижевност спасава сјећање и на љубав и на смрт. Пјесник зато носи мисао есхатона као једине људске наде или шансе – наводи, између осталог, Дурутовић.

На крају вечери и Ђурић је говорио своје стихове.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *