ИН4С

ИН4С портал

Рекорд за специјализоване изложбе – 118 држава учесница на Експу у Београду

1 min read

Фото: Принтскрин Спутњик

Директор предузећа ЕКСПО 2027 Београд Душан Боровчанин изјавио је јутрос да број од 118 држава које су званично потврдиле учешће на Експу 2027 у Београду представља рекорд када су у питању специјализоване светске изложбе у њиховој стогодишњој историји.

“То није крајњи циљ, не задовољавамо се тиме. Наш је циљ је ове године био 100 земаља и то је био циљ до краја године. Већ сада смо на 118 потврђених држава, то је апсолутни рекорд. И брзина и динамика којим су се земље пријављивале је бржа и у односу на специјализоване и у односу на светске изложбе. Мислим да то говори о одличној позицији, о одличној теми, о томе колико је Експо у Београду 2027. године релевантан за читав свет”, рекао је Боровчанин за РТС, представљајући изглед маскота за Експо.

Он је навео да ће грађани имати могућност да маскотама, дечаку и девојчици, бирају имена до септембра и додао је да је више од 50.000 људи учествовало до сада у гласању.

“У питању су дечак и девојчица. Имају неке традиционалне мотиве из наше народне ношње, али, исто тако, они имају и овај један мали знак на грудима, који представља карактеристичан симбол за ‘плаy’, односно за игру, који јесте централни елемент наше теме”, рекао је Боровчанин.
Додао је да су до сада отпала четири имена, као и да ће крајем месеца, отпасти још још шест и да тренутно воде четири пара.

Боровчанин је подсетио да су маскоте први пут представљене на Експоу у Јапану у Осаки ове године.

“Сјајна је била реакција у Јапану. Ми смо и циљано одлучили да их тамо први пут представимо, с обзиром да је то светско представљање и светска премијера. Земље учеснице имају своје маскоте. Ми смо одлучили да маскота буде она која ће бити званична у 2027. години”, рекао је Боровчанин.

Навео је да радови на градилишту Експа теку по планираној динамици и додао да Србију чека огроман посао, пошто ће Експо имати веома комплексну програмску структуру.

“Више од осам хиљада догађаја очекујемо за 93 дана (трајања изложбе). Требало је осмислити комплетну структуру простора на којима ће се изводити програмски елементи и типови програма од ујутру до увече”, рекао је Боровчанин.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *