ИН4С

ИН4С портал

Реаговање: Насртај полиције на тробојку је бандитизам

1 min read

Информација да је полиција наложила сватовима у Колашину да приликом породичне свечаности уклоне заставе Републике Србије је узбуркала јавност Црне Горе, те изазвала и жестоке таласе незадовољства на друштвеним мрежама и Интернету.  Подсјетимо, како је ИН4С већ писао, протеклог викенда у Колашину су одржане двије свадбе, на којима су сватови истакли српске тробојке. Полиција је реаговала и уклонила те заставе, а случај је процесуиран и сватови ће бити новчано кажњени.

zastave

Главни разлог револта јавности је поређење са понашањем власти у случајевима када се вијоре заставе неких других националности, а међу њима и оних које имају отворене територијалне претензије према Црној Гори.

На фејсбук профилу Луке Радоњића, одакле смо позајмили фотографију за овај текст, каже се:

”На дјелу је лицемјерје и кукавичлук надлежних органа у Монтенегру. Ево фотографија Плава гдје су истакнуте заставе Турске и Саудијске Арабије; ево Тузи и Улциња са албанским заставама; ево Гусиња, Рожаја и Петњице сa албанским, бошњачким и турским заставама”.   

zastave 1

Међу коментарима на друштвеним мрежама пуно је неславних епитета за полицију која је оваквом реакцијом изазвала револт: Називају их страшљивцима, кукавицама, лицемјерима…а њихово понашање карактеришу као „бандитизам“.

У оцјени овог скандала може се прочитати и коментар да „у Црној Гори полицијци изгледа бјеже када виде албанску или турску заставу„, те да их „хвата страх чак и од помисли да неку од њих уклоне“.

Примијећено је да раније, док је званична црногорска застава била тробојка, нико није насртао на заставу која је данас званична, а коју су често истицали по митинзима ЛСЦГ-а и СДП-а.

Прије уклањања заставе потребна је експертиза, хералдичара

А да ли полиција може тек тако проглашавати тробојке заставама Републике Србије, без посебне експертизе? Ни возачка дозвола се не смије одузимати на основу даха возача, већ по егзактном поступку мјерења степена алкохолисаности, уз помоћ апарата или медицинским, стручним узимањем узорка крви.

Тако би и полицајац приликом паушалне оцјене да се ради о застави Републике Србије, морао да утврди да ли је та застава заиста државна застава, што би захтијевало експертизу хералдичара, или посебна обука за полицијског службеника.  

Дакле, службено лицеприје одузимања заставе мора на стручан начин утврдити њене параметре, као што су: мјере, пропорције, симболе, боје и нијансе боја, па тек онда да уђе у процес решавања ситуације. 

Збиља, како неко може бити послат на суд због коришћења заставе ако о параметрима заставе није направљен записник? Рецимо, да би црвено- плаво- бијела тробојка  била окарактерисана као државна застава Републике Србије мора бити строго правоугаона са пропорцијама страна 2:3, са погођеним нијансама, и тачно аплицираним грбом

zastava srbije

Тробојке које су ван прописаног стандарда, не могу бити предмет реакције државних органа

У том смислу, ако су задовољени сви провизорни параметри изгледа заставе Републике Србије, али је: пропорција другачија, рецимо 3:4, неправилне нијансе боја, различите ширине неког појаса боја, неправилан правоугаоник- рецимо благо трапезна, неправилно аплициран грб или са неким недостатком на грбу, то се већ не може третирати државном заставом Србије.

Значи, коришћење тробојки без апликација, или са апликација који нису тачна копија стандардизованог грба Србије везаног за њену државну заставу, не може бити спречавано од државних органа Црне Горе.

Самим тим, црвено- плаво- бијеле тробојке са апликацијама прошлих грбова Црне Горе или Србије, петокраком, крстом са оцилима, или било каквим другим симболом, не подлијеже санкцијама за оне који их користе. Очигледно је да оне могу бити слободно коришћене и у јавној употреби приликом свих манифестација, укључујући свадбе, спортска такмичења…, само се не могу постављати на државне установе и установе локалне самоуправе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Реаговање: Насртај полиције на тробојку је бандитизам

  1. sve su ovo Price za malu djecu,,,nagadjanje predpostavljanje tumacenje (DA BABA MA MU.A)…nije stvar u tome.. sta je zakon…ako ga ima ili sta su pravila kako da se POSTUPA,,, Da se JAVNO izjavi neki drzavni organ kako da se postupa dje i to po zakonu…to je poent da ne dolazi do slicnih incidenata drugi put …TO samo zelim(o)… hvala

  2. ovo sa zastavom je isto kao sa vjerom ,kad podsjetimo ove nase muslimane ko su bil kazu Turci Bosnjaci Muslimani ,tesko im to pada,a ove nase nesrece bacaju se kamenicam i ruse crkve i manstore samo da dokazu da nijesu Srbi ,evo i Vlai postadose.Zato ne cudi to, bolesni ljudi,tu zastavu je uspostavi kralj Nikola svejedno rado bi je zapalili javno a i pocece brzo,medjutim dzaba im sve to,i njihovo prodje ,bi pa vise nema.

    1. Stvarno, zeconjo, kad nas ti nebi podsjeto ko smo mi bi pomislili da smo ti ili neka druga šumska živuljka!
      Ne brini, ni najmanje nas ne grize savjest što nemamo vašeg sveca SV. Milorada (Macu) koji je ubijao osveštanim nožem i macolom (Po kojoj je i dobio nadimak)!

      1. sto se srbi plase 200,000 titogoraca? kakva je to kombi-nacija?
        koliko ih „prica“ titogorski i idu kod mirasa na mackare? jos komicniji broj! to su ostrascene budaletine, potpuno nebitne. mogu ovako cinjeti jer je CG pod vojnom okupacijom nato pakta.

        PS. postavljanje dudljanskih komentara treba zabraniti. neka idu na kafe-el-monteproliv.com pa nek se dobro isprazne u svojoj septickoj jami od foruma.

  3. Činjenica je da današnji Montenegro gradi svoju državnost na antisrbizmu i da Srbi imaju najteži položaj u ovoj državi. Srbi izvan Srbije bi trebali da nose ne zastavu Srbije, nego srbsku narodnu trobojnicu.

  4. Bože, svačim se služite samo da podvalite Crnoj Gori! Prvo, slike veselja u Plavu, Gusinju, Rožajama, Tuzima, Baru i Ulcinju su od ranije kad još nije bilo propisa da se uz zastavu nacionalne manjine mora istać zastava Crne Gore. Drugo, ovaj stručnjak za zastave pokušava da zbuni i državu napravi budalom time da raspravljaju o nekim dimenzijama,bojama, crtežima i grbovima, zapisnicima pa tužbama, pa suđenjima tako da bi svaki prekršaj morao sudski da traje možda i više godina! a za to vrijeme da nam se ovđe bodu oči, čak i neprijateljskim zastavama!
    Zato, bravo vlastima na reagovanje i opomeni ostrašćenim nacionalistima. Mislim da će ubuduće svak razmislit prije nego što krene u vrijeđanje Crne Gore!

    1. Став да је истицање заставе Србије, са којом чак ни оваква ЦГ није у непријатељству, вријеђање ЦГ, мање је став, више дијагноза.
      А имам предлог да се сви који истакну српске симболе, стријељају на лицу мјеста – то битно скраћује поступак и смањује судске трошкове,

      1. Imam i ja predlog za autora teksta. Neka ode u Beograd, neka zapali srpsku zastavu u centru grada, na taj nacin ce potvrditi (ne)ispravnost svoje teze. Naime, ako ga policija privede, moze da se brani pozivajuci se na nepostojanje prethodno uradjene ekspertize od strane policije, koja istoj daje za pravo da ga privede. Osim toga, dokazni materijal ne postoji – jer je spaljen – tako da ga zakon i sa te strane stiti od krivicne odgovornosti. Ako mu ovo prodje u Beogradu, kad se vrne u Crnu Goru, neka pali crnogorske zastave po vas dugi dan. Posteno?

        1. Птрахиња, ја стојим на становишту америчког Врховног суда да је спаљивање заставе вид слободе говора.
          Но, добро – нека је то и кажњиво. Мада, овакав однос према симболима је имала и некадашња СФРЈ, па знамо како је прошла.
          Али, овдје нико није палио заставу нити се на други начин ругао тим „светињама“.
          Просто су људи истакли неки симбол – ако су хтјели, могли су ставити и обичну бијелу крпу или бразилску заставу или заставу дугиних боја – коју нормалну државу интересује ко шта вјеша о дирек на свадбама?!
          Какав је то идентитет који се на силу утјерује?!
          Коришћење оваквих „аргумената“ – о спаљивању заставе у Београду – указује или да нисте баш превише паметни (у шта сумњам) или да сте злонамјерни и острашћени (што се чини вјероватнијим).
          Срећа што је сваки фашизам привремен.

          1. Gospodine, mislio sam da je tema tekst (a ne ekspertiza mojeg ponasanja i motiva kojih je posljedica), na koji sam se i osvrnuo, medjutim, Vi dajete sebi slobodu da mi postavljate dijagnozu – samo zato sto imamo razlicite politicke-ideoloske pozicije, kao i odnos prema crnogorskom identitetu.

            Ljudi su istakli zastavu, da, tacno, ali su je istakli na objektu koji je u vlasnistvu drzave, a ne u privatnom, te je, stoga, prekrsen zakon. Inace, sta god mislio o ljudima koji grle srpsku zastavu, ne smatram da im to pravo treba uskratiti (niti je to praksa), osim ako se u tu namjenu (zlo)upotrebljavaju objekti koji su u vlasnistvu drzave, a to ovdje jeste bio slucaj.

            „Какав је то идентитет који се на силу утјерује?!“

            To je, ako mene pitate, gospodine, onaj vjestacki identitet ili projekat koji nije izdrzao test vremena, vec je dozivio krah (ne i konacan slom) 21. maja 2006. Poslednji njegov arhitekta je preminuo 2. marta 1921., ironicno, upravo od posledica svog i nekoliko svojih predaka neuspjelog eksperimenta… Ostali su samo ovakvi, sve rjedji, incidenti, kao nus efekti, da nas podsjecaju i upozoravaju na stetne posledice „utjerivanja“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *