ИН4С

ИН4С портал

Рат Ирана против САД и Израела у Босни

1 min read

Џевад Галијашевић

Пише: Џевад Галијашевић 

Зашто се рат Америке, Израела и Ирана сели на тамну и тврду босанску калдрму и гдје је граница сарадње и подршке коју политичари у Сарајеву и цијело исламско друштво у Босни пружају Ирану?

Американци су напали три иранска нуклеарна постројења, Натанц, Исфахан и Фордо, али на Блиском Истоку се није десило ништа ново. Рат САД и Израела против Ирана тек је наставак ратова због превласти и ресурса на Блиском истоку, а инвазије, ратови, америчке интервенције, међу-муслиманске издаје и сукоби, су овдје константа.

Исламска освета Америци и Израелу

Иран је дуго војно-политички активан у Либану, Ираку и Сирији, а рат против њега ће бити разорнији након укључења САД, и може ескалирати у нешто веће од онога што планирају САД и Израел, али, око Ирана, неће се дешавати ништа што би узнемирило свијет. Балкан је већ друга прича : Блиски Исток је близу и све операције, војне и политичке, сваки рат па и овај, просто се са Блиског Истока, једноставно може преселити на Балкан. Да посљедице тог привидно далеког рата, буду озбиљне и у Босни, побринули су се два бошњачка, муслиманска министра, Зукан Хелез и Елмедин Конаковић. Ови функционери са „сарајевске сећије“ одају општи утисак одсуства кредибилитета и релевантности, са врло скромним образовањем, знањем и моралом. Ипак, чињеница да је Хелез на челу министарства одбране, а Конаковић на челу министарства иностраних послова, чини да њихове мјере и акције доведу до озбиљних реакција из САД и из Израела.

Исламска Република Босна

Позиција Сарајева у односу на рат у Заливу постала је јаснија након што је Зукан Хелез, саопштењем Министарства одбране БиХ, открио да постоји намјера да БиХ прошири војну сарадњу са Ираном и то након сусрета са нерезидентним војним изаслаником Исламске Републике Иран, бригадиром Махмудом Мохагхегхом Пуром. Војни коминике министарства одбране БиХ изненадио је Американце који су закључили једноставно: „Војна сарадња БиХ и Ирана се одвија иза њихових леђа и без њиховог знања, а сада ће бити и проширена“.

Убрзо је из САД стигло писмо из уреда државног секретара Марка Рубиа и министра обране Пита Хегсета које упозорава на посљедице, не само за проблематичног Хелеза, него и за цијелу државу БиХ која би могла изгубити све привилегије партнерства са Сједињеним Америчким Државама.

„Сједињене Америчке Државе неће оклијевати подузети мјере против неиранских ентитета који доприносе или на било који начин подржавају програме пролиферације Техерана. Искористит ћемо све доступне алате, санкције и извозну контролу, како бисмо ометали иранске активности повезане с пролиферацијом“, пише у америчком саопштењу.

Садржај оштро интониранога писма у коме се детаљно говори о пријетњама повезаним с иранским терористичким и другим активностима које озбиљно угрожавају сигурност на Блиском истоку, уздрмао је политичко Сарајево. Хелез је пожурио да демантује сам себе. Уз благоглагољива извињења истакао је да је погрешно схваћен. Међутим, ако је Хелеза тешко „погрешно схватити”, са Ираном нема потешкоћа.
У принципу је Хелез само наставио радити оно што се радило са Ираном од Хомеинија и Алије, а што је било уочљиво и крајем 2022. године када је тадашња шефица дипломатије Бисера Турковић (СДА) угостила иранског министра вањских послова Хоссеина Амир-Абдолахиана. Иако је министар Хелез познат по насумичним изјавама попут оне да ће унајмити борбене Турске авионе да бомбардује циљеве у БиХ, мислећи очито на друге народе у земљи, овај пут, Американци нису хтијели праштати.

Иранска рампа за рабине у Израелу

Након понижења коме је подвргнут Хелез, слиједио је нови про-ирански одговор из Сарајева. Овај пут, министар вањских послова Елмедин Конаковић је казнио Американце и Израел прогоном рабина из Сарајева и забраном договорене конференције.

Главни рабин Пинхас Голдсмит изразио је шок и разочарање због отказивања конференције. Голдсмит тврди да је састанак Сталног одбора ЦЕР . „Европске конференције рабина у сарајевском Свис хотелу требао окупити главне рабине из Низоземске, Француске, Њемачке и Велике Британије: Шокантно, хотел нам је изненада отказао“, казао је Голдсмит, додавши да БиХ након овог срамотног прогона једне европске вјерске заједнице треба бити дисквалификована и искључена из процеса приступања Европској унији.

Сарајево је одговорило америчкој влади на претње, и истакло да се однос према Ирану неће мијењати, иако се још Алија Изетбеговић, у фебруару 1996. послије упада ИФОР-а у камп Погорелица, одрекао иранске војне и обавјештајне помоћи, а улога тајних служби Ирана у БиХ, замаскирана оснивањем бројних културних, научно-образовних организација и удружења.

„Ирански културни центар“, „Научно-истраживачки институт Ибн Сина“, „Центар за културу“ Исламске Републике Иран у Сарајеву, РТВ ИРИБ (Ирански радио и ТВ сервис), Иранска новинска агенција „ИРНА-СиЦГ“), „Друштво иранско-босанског пријатељства“, „Персијско-босански колеџ“, Ирански центар за реконструкцију и развој „ИРЦА“, УГ„НУР“ (свјетлост), УГ „Фатих“, УГ „Кевсер“, Хумантирна организација „Обнова“, ХО „Хасиб“, ХО „Бирдс-Естеххлал Институт“ – Техеран, ХО „Ирански црвени полумјесец“, ХО „Косар“, ХО „Мост пријатељства“, д.о.о. „Дуга“, „Хеyва д.о.о.“ „Фондација Мула Садра“, ТВ „Сахар“, „Бехар“, „Перзијско-босански колеџ“… итд.

Иран, без сумње има чиме ударити у Босни.

Извор: Печат

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<