Рат и Библија

Владика Николај Велимировић
„Цело је Приморје прекрасно, али у њему се ипак по лепоти, као и по политичком значају, особито издваја и као алем у царској круни блиста српска Бока“ – Владика Николај, „Успомене из Боке“. (Фото: Н. М.)
Усуд је хтио да Обами додијели улоге добитника Нобелове награде за мир који ће, примајући награду, рећи како ниједна нација не смије да инсистира да други поштују међународна правила уколико их сама не поштује. И да они који тврде да поштују међународно право не смију да скрећу поглед када се то право негдје крши.
Мора да је знао Барак Хусеин гдје су све те фразе умрле 1999. када су на нас, за све вријеме Великог поста, чак и на Васкрс (по ко зна који пут), падале бомбе лицемјерне суперсиле, бахате у својој назови легитимној, „помоћи“ Косову.
Чак и сама вербална пропаганда мира многима служи за ратне сврхе – прецизно то већ 1927. (!) дефинише Владика Николај у дјелу „Рат и Библија“ – одакле ће, до самог краја овог текста, да се ређају актуелне мисли. Цитат за цитатом…
Рат против Бога, јаван или тајан, неизбежно доводи до рата међу људима. У наше дане више се виче о миру и више се народи спремају за рат него икада пре нас. Тешко да та дволичност не буде кажњена ратом.
Европски политичари који мисле да је минули Светски рат проузрокован атентатом у Сарајеву, нису ни мало квалификовани да нам објашњавају узроке будућег рата. Ако су грађани једног града полили своје куће петролеумом, па се нађе неки дечак, који из зловоље или несташлука баци у град упаљену шибицу, ко ће се назвати проузроковачем пожара?