Ранко Радуловић ће се бранити са слободе
1 min read
Ранко Радуловић, фото: Вијести
Никшићанин Ранко Радуловић је средином фебруара ове године изашао из притвора након више од три године проведене у спушком затвору, уз контролу електронског надзора.
Он је у затвору био нешто дуже него припадници његове криминалне групе Стефан Перовић и Никола Мандић, којима је притвор укинут након три године, јер је морао да одслужи казну због извршења другог кривичног дјела.
Иако је у међувремену против Радуловића потврђена још једна оптужница, Специјално државно тужилаштво није предложило да му се одреди притвор и он ће са бранити са слободе у судском процесу у којем се терети за ратни злочин на територији БиХ, преноси ДАН.
Против криминалне групе овог контроверзног Никшићанина пред Вишим судом у Подгорици у току је кривични поступак и првостепена пресуда није донијета у законском року од три године, па им је притвор морао бити укинут по сили закона.
На предлог СДТ-а, окривљенима су приликом укидања притвора одређене мјере надзора, међу којима и контрола електронског надзора. Од осталих мјера изречена им је и обавеза повременог jављања управи никшићке полициjе, привремено одузимање путних исправа – пасоша и забрана напуштања боравишта док траjе ова мjера. Они се не смиjу удаљавати ван граница Никшића, осим по позиву суда.
Суде му и за планирање више ликвидација
Пред Вишим судом у Подгорици у току је поступак против Радуловића по оптужби да је планирао ликвидациjе бившег главног специjалног тужиоца Миливоjа Катнића и његовог сина и браће Вилотиjевић, док су мете Игора Вукотића из „шкаљарског клана“, према оптужном акту, били високо позиционирани службеници безбjедносног сектора Зоран Лазовић, Душко Голубовић, Душко Копривица, његов син и истакнути припадници „кавачког клана“.
У оптужници jе предочено да су Радуловићева група и „шкаљарски клан“ размjењивали информациjе о особама коjе треба уклонити.
Према оптужници, на челу три криминалне групе били су Ранко Радуловић, Ероген Браjовић и Игор Вукотић.
Истражитељи су на основу свjедочења свjедока сарадника Jадранка Jонског разоткрили дjеловање групе и расвиjетлили убиство бившег фудбалера Горана Ленца.
Након што су босанскохерцеговачке власти црногорским правосудним органима уступиле предмет против Радуловића, из Вишег суда „Дану“ је потврђено да је оптужница против тог Никшићанина потврђена 16. децембра прошле године и да се предмет налазио код судије тог суда Драгоја Јовића, који је у међувремену прешао у истрагу, па је случај задужила судија Нада Рабреновић. Оно што је интересантно јесте да СДТ није предложило одређивање притвора Радуловићу иако се ради о оптужби за ратни злочин.
Радуловића jе још 2018 године саслушаван пред тужиоцем Специjалног одjељења за ратне злочине Лидиjом Вукчевић на околности оптужбе за ратни злочин, по замолници правосудних органа Босне и Херцеговине. Према незваничним информациjама, Радуловић jе тада негирао оптужбе, а на предмет jе стављена ознака таjности
Према у међувремену потврђеноj оптужници, Радуловић се терети да jе од 27. jула до 31. аугуста 1992. године, као припадник Воjске Републике Српске (ВРС), учествовао у нападу на цивилно становништво на подручjу Фоче, коjи jе за посљедицу имао смрт. Како се наводи, напад су извршиле воjне, паравоjне и полициjске снаге такозване Српске Републике БиХ, а потом Републике Српске, а он jе знао да његове радње чине дио тог напада.
– Радуловић jе учествовао у узимању талаца бошњачке националности, противправном, самовољном и воjним потребама неоправданом уништавању имовине у великим размjерама и противзаконитом затваранjу цивила бошњачке националности – пише у оптужници.
Радуловић jе оптужен и да jе помагао у присиљаваљу дjевоjака бошњачке националности на сексуални однос или с њим изjедначене сексуалне радње – силовање, те присилио више дjевоjака бошњачке националности на сексуални однос.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

