Raković: Identitetska konverzija bila je tabu tema u Jugoslaviji

dr Aleksandar Raković
Naučni savetnik Instituta za noviju istoriju Srbije dr Aleksandar Raković kazao je na Međunarodnoj naučnoj konferenciji „Problemi konstruisanja identiteta na postsovjetskom i postjugoslovenskom prostoru” da je Vatikan naneo srpskom narodu puno štete, a da Srbi treba da pokažu da su dorasli i da imaju kapaciteta da se odbrane i da sačuvaju ono što im je ostalo, prenosi beogradska Politika.
Raković je stoga naglasio: „Moj stav je da Srbija, Republika Srpska i Crna Gora treba da stvore jedinstvenu srpsku državu i ta država treba da se zove Srbija, makar bila i federalna” – Savezna Republika Srbija.
Pored toga, Raković je dodao je da su muslimani u BiH do devedesetih godina 20. veka devet puta menjali nacionalnu pripadnost: od Turaka na kraju su postali Bošnjaci, a Bošnjak je tek regionalni istorijski pojam.
Aleksandar Raković je istakao i da je rimokatolički režim NDH bio najpsihotičniji koji je postojao u savremenoj istoriji, a možda i u istoriji u celini i da su nosioci krvoprolića koje su Hrvati priredili Srbima u Drugom svetskom ratu, skoro svi redom, imali srpsko prezime.
Govoreći o pojmu konverzije, Raković je rekao da je u obe Jugoslavije identitetska, verska i etnička konverzija bila tabu tema. Pitanje je u posledicama, naveo je, šta se dešava ako se identitet menja, posebno nasiljem. U prvoj i drugoj generaciji, rekao je on, pozvavši se na američku literaturu, postoji psihološki problem da želi da se obračuna sa članovima sopstvene porodice koji su ostali u starom identitetu.
Međunarodna naučna konferencija „Problemi konstruisanja identiteta na postsovjetskom i postjugoslovenskom prostoru” održana je 11. i 12. maja 2023. u Beogradu, u organizaciji Fonda za podršku javne diplomatije A. M. Gorčakova, Instituta Evrope Ruske akademije nauka i Instituta za evropske studije iz Beograda.
„Raković je stoga naglasio: „Moj stav je da Srbija, Republika Srpska i Crna Gora treba da stvore jedinstvenu srpsku državu i ta država treba da se zove Srbija, makar bila i federalna” – Savezna Republika Srbija“
kakva bre savezna republika Srbija, kada su Srbi iz Crne Gore resili da se ujedinu sa Srbijom, nije bilo price o saveznicku zajednicku drzavu sa dva entiteta. to sto je zlocinac, mason i izadajnik „aleksandar karadjordjevic“ ubio srpsku drzavu krajem 1918 sa stvaranjemm Kraljevina SHS, to sto je mitoman zeleo biti kralj svima sem Srbima, to ne znaci da braca iz Crne Gore nisu bili u pravu kada su se ujedinili sa Srbijom u jednu jedinu drzavu.
Samo Republika Srbija, sa pokrajinama koje imaju veliki stepen decentralizacije i kraj price. Da se jednom zauvek zavrsi sa pricama o poseban identitet Srba iz Crne Gore. Ne moze Srbin iz Crne Gore ili iz Sumadije ili iz Hercegovine biti poseban u odnosu na Srbe iz Macve, Vojvodine, Posavine, Bosanske Krajine … itd.
A da, i konacno se obracunati sa srbijansku vojvodinu. Kakva bre Vojvodina kao autonomna pokrajina. Pa nismo vise u 19 veku gda Srbi imaju potrebu da stvaraju posecan regionalni prostor gde ce Srbi mirno ziveti. AP Vojvodina je anahronizam u 21 veku.
Najopasniji je protivnik koji se skriveno prikrada. Za Srbe su od katolika koje vidiš i paziš se opasniji prikriveni katolici ubačeni Britanski trojanski konji sa ciljem uništenja Srba. A to su ekumenisti Grci, pop Vartolomej, Hilandar sedište ekumenizma i slične ekumenističke priče koje se podmeću Srbima, da bi ih preobratili u katolike na kraju i odvojili od Slovenskog pravoslavlja i Rusije, a cilj je na kraju uništiti Srbe i Srbiju. Britanija je ta koja podmeće Srbiji ekumeniste iz Hilandara, Grke i popa Vartolomeja raskolnika.
Podjelama u našem narodu znatno je doprinjelo i to što je među nama – pravoslavnim Srbima počesto bilo i ne male isključivosti, pa čak i omraze prema našoj braći – Srbima-katolicima i Srbima-muslimanima, zbog razlike u vjeri. Umjesto da se držimo one narodne „brat je mio koje vjere bio“ mi smo stvari postavili naopako – da svaki Srbin mora biti pravoslavac, a koji nije – takav je počesto označavan kao „otpadnik“ što je grijeh na našu dušu.
Okrenuo si ćurak naopako. Bilo je upravo suprotno, u 99,99% slučajeva, Srbi koji su prelazili u islam ili u vatikance, prihvatali su turski odnosno hrvatski identitet.