ИН4С

ИН4С портал

Радуновић: ДПС између критике ЕУ и одласка са власти, бира критику ЕУ

1 min read

slaven-radunovic-in4s

Поводом неизгласавања Предлога закона о измјенама и допунама закона о избору одборника и посланика,  редакција портала ИН4С је урадила интервју са Славеном Раднуовићем, послаником Демократског Фронта, који је прокоментарисао новонасталу ситуацију.

Ваша реакција на гласање о Изборном закону, и непролазак истог?

Показало се да је улог за ДПС био, ипак, превелик. С једне стране, били су под великим притиском Европске Уније да прихвате промјену сета изборних закона, чиме би Бриселу и домаћој јавности показали какву – такву спремност на уводјење владавине права у Црну Гору. С друге стране, међутим, усвајањем овог сета закона, остали би без разних инструмената преваре, уцјене и корупције на које су се доминантно ослањали у досадашњим изборним тркама и референдуму. Свјесни да у поштеној изборној утакмици немају никаквих шанси, а забринути за личну и имовинску сигурност, најодговорнији људи из ДПС-а су одлучили да је боље ризиковати са негативном реакцијом Европске комисије, него са посљедицама сигурног силаска с власти. Доношење такве одлуке им је олакшала изјава СНП-а да ће бити уздржани, јер су рачунали да ће се у „друштву“ лакше провући. Посланици СНП су прво гласали како је и најавио Невен Гошовић, али су се онда предомислили и у посљедњем тренутку промијенили са „уздржан“ на „за“, тако да је ДПС остао сам.

Шта то повлачи?

Десет мјесеци труда да се изгради минимум повјерења медју политичким конкурентима је пало у воду. Срећом, овај пут је ДПС натјеран да потпуно транспарентно покаже колико му је стало до реформи, владавине права и борбе против корупције. Долази вријеме, које сам најављивао више пута, када ће гласноговорници ДПС-а почети да релативизују потребу за евроинтеграцијама.

Да ли је извјесно да ћемо на изборима у Подгорици, по старом закону са свим механизмима ДПС-а, бити свједоци нове изборне крађе?

Иако је неизгласавање кровног изборног закона увелико обесмислило и оне законе који су усвојени, ипак је направљен извјесан помак напријед. Иначе, већина норми из ових закона не би ни била примјењива до одржавања локалних избора у једанаест општина, тако да смо од почетка били фокусирани да обезбиједимо да ванредни парламентарни избори, које очекујемо након опозиционе побједе у Подгорици, буду одржани по новим законима.

Има ли размишљања можда о бојкоту таквих избора?

Наравно да има, али сувише је свјежа ова новонастала ситуација да би о томе имали потпуно изградјен став. Моје лично мишљење је да, и поред свега, треба искористити чињеницу да поред свих нерегуларности којима се ДПС служио и у претходна два изборна циклуса, опозиција је ипак убједљиво побиједила и на парламентарним и на предсједничким изборима у Подгорици. Пораз у Подгорици, био би дефинитивни почетак краја ДПС-а. Можда је ово што сам рекао непринципијелно, али борба са режимом Мила Ђукановића се не води у рукавицама.

Да ли очекујете реакцију ЕУ?

Једина позитивна ствар, која се данас догодила, је што су пале маске. Дуго је ДПС успијевао да сакрије недостатак политичке воље за промјенама друштва, неким ескиважама које су годиле Бриселу. Након данашњег рушења договора и изневјерених очекивања ЕУ, очекујем врло оштре реакције са тих адреса, као и промјену односа према ДПС-у.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Радуновић: ДПС између критике ЕУ и одласка са власти, бира критику ЕУ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *