Радуловић незаконито смијењен са мјеста декана Правног факултета

Правни факултет
Виши суд у Бијелом Пољу пресудио је да је Управни одбор Универзитета Црне Горе, на челу са Душком Бјелицом, незаконито разријешио дужности тадашњег декана Правног факултета у Подгорици Драга Радуловића, у октобру 2012. године.
Радуловић је за Дан казао да је након три године суђења успио да докаже да су одлуке УО УЦГ биле неутемељене и неистините и да је од свега што му се ставља на терет једино тачно да није доставио на вријеме извјештаје о пословању и зарадама на Правном факултету.
Он каже да је суд у Бијелом Пољу преиначио одлуку првостепеног Основног суда у Подгорици, који је одбио тужбу, након чега су уложили жалбу Вишем суду.
“Правоснажном пресудом Виши суд у Бијелом Пољу је поништио одлуку УО УЦГ о мојој смјени. То је за мене велика сатисфакција, највећа казна за Управни одбор и Ректорат је да виде како незаконито раде. Они ће платити судске трошкове. Ја сам у гужби поред поништавања одлуке о разрјешењу тражио да се вратим на мјесто дакана, али би ми свеједно у августу 2014. године истекао мандат, тако да суд то није могао да промијени. Да је раније ријешен овај случај, онда би пресуда суда гласила “поништава се одлука о разрјешењу и враћа се на функцију декана”“, објашњава Радуловић.
Радуловић је истакао да је суд утвдрио да се правна норма не може примјењивати ретроактивно, односно да му је УО УЦГ ставио на терет и разријешио га на основу правилника који тада није био на снази.
“УО је повриједио материјално право, овај случај је био нека врста абецеде која се учи на првој години нашег факултета. Чак су делегирали да се случај не води у Подгорици јер моја супруга ради као шеф рачуноводства, да не би наводно утицала на пресуду“, каже Радуловић.
Он је у тужби навео да је и прије истека додатног рока од седам дана доставио све тражене податке и изјаву о разлозима кашњења документације о пословању Правног факултета, због чега је јасно да је УО унапријед припремио одлуку о разрјешењу. Радуловић је истакао и да се привремене мјере на факултетима могу увести у случају финансијске кризе и поремећаја у организацији рада, а ниједан од тих основа није постојао на Правном факултету.
“На сваком нормалном универзитету консултују Правни факултет, а код нас одлуке доносе нестручни људи и они који не познају право”, рекао је Радуловић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Браво, професоре!