ИН4С

ИН4С портал

Радовић: Спровести хитне и независне истраге у случајевима тортуре

1 min read

Иницијатива младих за људска права, чланица Грађанске алијансе, позвала је надлежне државне институције да усвоје праксу коју је Европски суд одредио у пресуди Милић/Никезић и да по свим наводима за злостављање и нехумано поступање од стране државних службеника спроведу хитне, независне и дјелотворне истраге које ће водити кажњавању свих прекршилаца људских права.

milan_radovi

Иницијатива младих за људска права подсјећа да од 2006. године истражује тортуру, нехумано поступање и кажњавање грађана од стране државних службеника.

„У редовним годишњим извјештајима документовали смо бројне примјере тортуре и нехуманог поступања а као редовна последица све то је пратила некажњивост државних службеника због лоших истрага и судских поступака. Бројни од њих и данас су запослени у ЗИКС-у и Управи полиције„, казао је Милан Радовић из ГА.

Он је навео један случај у коме се, како каже Радовић, може видјети ниво некажњивости због лоших истрага и поступака у случајевима када су постојали озбиљни наводи о грубим кршењима људских права и то од појединих службеника и у више наврата.

Први примјер је некажњивост у случају тортуре над Игором Милићем и Далибором Никезићем – Милић и Никезић, који су пријавили тортуру од стране службеника ЗИКС-а која се догодила 27. октобра 2009. године.

„Основно државно тужилаштво из Подгорице и Основни суд из Даниловграда нијесу адекватно поступили у процесуирању овог случаја, па су дозволили некажњивост службеника ЗИКС-а. Пресуда Европског суда за људска права у овом поступку, у којем смо пружали бесплатну правну помоћ, требало би да буде последња опомена нашим надлежним институцијама да је некажњивост нешто што се не толерише и против чега се бори“, казао је Радовић.

Наиме, додаје он, у пресуди суда из Стразбура наводи се да је дошло до кршења члана 3 Конвенције, те да је држава морала спровести темељну и независну истрагу.

„Иако је у инциденту учествовало најмање десетак службеника, од стране тадашње Управе ЗИКС-а саопштено је да су у дисциплинском поступку санкционисана три службеника. Изречена им је новчана казна у виду смањења једне плате за 30 одсто. У одговору Управе ЗИКС-а од 4. маја 2015. године наводи се да тројица службеника којима је изречена новчана санкција и даље раде на пословима обезбјеђења, што је имајући у виду и пресуду Суда у Стразбуру, врхунац некажњивости“, нагласио је Радовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *