Радош Бајић: Ужасне су поделе у Србији, мора да се избегне крв на улицама

Радош Бајић
Живимо у времену ужасних подела које су све дубље, у коме је неопходно да се свако изјасни за кога је. Имати своје мишљење које је изнад тога, које има један глобални, наднационални приступ и који не сучељава једне и друге, то је готово, рекао бих, забрањено. Нажалост или на сву срећу, ја спадам управо у те људе.
Овако прослављени филмски стваралац Радош Бајић за Спутњик коментарише актуелну друштвено – политичку ситуацију у земљи и дубоке поделе које потресају српски народ.
„Људи који се баве уметношћу, врхунски спортисти, морају бити меко кичмено ткиво једног народа, они не смеју да развађају, да раздвајају, већ морају да спајају и да интегришу и да чине све, да свака врста сучељености, друштвене, социјалне, политичке буде у нормативима цивилизованих односа и дијалога. Тако да, на неки начин, морам вам рећи да данас, нажалост, није лако бавити се јавним послом. Зашто? Зато што се људи објективно најпре ослобађају одговорности тако што имплицитно, на једном, реко бих, чак и формалном нивоу се баве тиме да стану на једну страну, мислећи да ће тиме нешто да учине. А ништа се не може учинити ако имамо крв на улицама, ако имамо разбијене главе, ако имамо поломљене вилице, ако имамо повређене и студенте, и младе људе, и грађане, и полицајце“, објаснио је саговорник Спутњика.
Гостујући у емисији „Маша и …“ Бајић се осврнуо на питање Косова, које је централна тема његовог новог филма „Чувар иконе Светог Ђорђа“, описујући га као „трагично губитништво“ српског народа.
„Ми се сви бусамо у прса на теми Косова и на теми једног, рекао бих, трагичног губитништва којем је изложен српски народ. Јер кад погледате у догађајима последње три, четири деценије, Срби као најмногољуднији народ су у трагичним догађајима, ратовима и свим могућим недаћама које су нас затекле и не само нас, нажалост, највећи губитници. Остали смо без људи, без територија, велика отимачина под спонзорством међународне заједнице. На известан начин, филм ’Чувар иконе Светог Ђорђа’ нас враћа у средиште те теме“, истакао је уметник.
Говорећи о глобалним околностима, Бајић је изнео свој став о рату у Украјини, изражавајући дубоку забринутост због сукоба између „два православна народа“, али и огорченост због двоструких аршина великих сила.
„Колико могу да продрем у суштину цео тај сукоб је снажно поспешиван од стране глобалних, интересних, мултинационалних, државних чинилаца који на неки начин номинално заступају мир, а чине све да та несрећа траје. Не могу да разумем како је могуће да се масакрирање деце у Гази сматра нормалним, док се с друге стране дели Нобелова награда за мир“, поручио је саговорник Спутњика.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

