Путину и Сију одријешене руке: Трамп изостао са азијских самита
1 min read
Владимир Путин и Си Ђинпинг; фото: Коммерсант
Сезона самита у Азији је у пуном јеку – 13. новембра је у Сингапуру одржан самит Заједнице земаља југоисточне Азије и Русије (АСЕАН), а 14. и 15. се у тој истој земљи одржава и Источноазијски самит. Након тога, лидери се селе у Папуа Нову Гвинеју, у најсиромашнију земљу тог региона, где ће бити одржан самит Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕК).
Како је руски председник Владимир Путин рекао у свом говору на самиту АСЕАН-а, Москва велику пажњу посвећује овим скуповима, а резултати показују да економске везе између земаља-учесница расту – само прошле године трговинска размјена Русије са АСЕАН-ом повећана је за 35 одсто, док је обим узајамних инвестиција премашио износ од 25 милијарди долара, наводи Спутњик.
Када је ријеч о Америци, први предсједник који је уопште одлучио да присуствује овим самитима био је Барак Обама, још 2011. године, након чега је сваке године свог мандата долазио како би успио да успостави чвршће односе са земљама региона, али и да у њима пронађе нове савезнике. Међутим, Трамп ову Обамину традицију није наставио, што су многи амерички медији оцијенили као могућност да Русија и Кина додатно ојачају своје пословне везе са тим регионом.
Политички аналитичар Александар Асафов сматра да је ипак преурањено доносити било какве закључке о томе да ли ће одсуство Трампа донијети неку корист Москви и Пекингу, али да је свакако битно споменути да би он својим присуством могао да унесе својеврсну неслогу, јер Трамп, показало се, има такав обичај, али и задатак.
„На примјер, он би могао да објасни Русији да јој је Кина заправо проблем, а не савезник, као и да САД нису руска главобоља, него Пекинг, али да цио тај проблем још није довољно изражен, те да је савез Москве и Пекинга опасан. То пишу и различити амерички аналитички институти, то говоре и одређени амерички политичари, па чак и сам Трамп. Наравно, имајући ово у виду, може се направити закључак да ће заиста и Русији и Кини бити лакше без присуства Трампа“, оцјењује Асафов.
Истовремено, Никита Маслеников са Института за савремени развој тврди да није толико неопходно присуство Трампа на овим скуповима, будући да ће тамо америчке интересе заступати потпредсједник САД Мајк Пенс, који се већ налази на турнеји по земљама Азијско-пацифичког региона.
Како објашњава, Пенс на турнеји заступа нову америчку иницијативу коју та земља развија заједно са Јапаном и Индонезијом. Ријеч је, наставља он, о новом америчко-пацифичком партнерству, прије свега између Индије, Индонезије и Јапана, који су веома активни у овим преговорима.