ИН4С

ИН4С портал

Путин и Трамп: Подршка мировном процесу у Украјини

Руски предсједник Владимир Путин и новоизабрани предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп одржали су телефонски разговор у трајању од преко два сата, а како је саопштено из Кремља, разговор је био „садржајан, отворен и користан“. Ово је први директни контакт двојице лидера након Трамповог повратка на мјесто предсједника САД, и очигледно означава нову фазу у покушајима деескалације украјинске кризе.

Према изјави коју је Путин дао представницима медија, централна тема разговора било је питање обнове мировних преговора између Русије и Украјине, који су, како је подсјетио, прекинути још 2022. године на иницијативу украјинске стране. Предсједник Русије захвалио је Трампу на подршци САД идеји о наставку директних преговора и изради оквира за потенцијални мировни споразум.

„Предсједник Сједињених Држава изнио је свој став о прекиду непријатељстава и могућем примирју. Са своје стране, истакао сам да је и Русија за мирно рјешење украјинске кризе“, казао је Путин, додајући да су у разговору идентификовани могући правци даљег дјеловања.

Русија је, по његовим ријечима, спремна да понуди украјинској страни меморандум који би представљао основу за будући мировни споразум. Тај документ би укључивао принципе регулисања сукоба, временске оквире и услове за могући прекид ватре, уколико се постигне сагласност.

Путин је навео и да су обновљени контакти између учесника некадашњих преговора у Истанбулу, што, како је оцијенио, указује да се крећу у правом смјеру. Ипак, упозорио је да је кључ у вољи страна у конфликту.

„Важно је да и Русија и Украјина покажу максималну тежњу ка миру и спремност на компромисе који би били прихватљиви за све стране“, казао је Путин.

Он је нагласио да је руска позиција досљедна – елиминисање узрока кризе мора бити приоритет сваког озбиљног мировног процеса. Додатне детаље разговора с америчким предсједником, како је рекао, накнадно ће саопштити његов портпарол Дмитриј Песков и помоћник Јуриј Ушаков.

Овај разговор долази у тренутку када расте међународни притисак за обуставу рата у Украјини, а многи га већ виде као могући почетак дипломатског ресетовања између Москве и Вашингтона након година дубоког неповјерења и конфронтације.

Међутим, остаје нејасно како ће украјинска страна реаговати на овакав сигнал из Вашингтона и да ли ће бити вољна да се врати за преговарачки сто, посебно у свјетлу чињенице да је управо Кијев био тај који је у више наврата одбијао посредничке иницијативе.

Уколико овај канал комуникације добије конкретан дипломатски епилог, могао би представљати један од најзначајнијих пробоја у украјинском конфликту од његовог почетка 2022. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<