ИН4С

ИН4С портал

Путин: БРИКС значајно надмашује Г7 у погледу економије, удружење има огроман потенцијал

1 min read

Фото: Принтскрин Спутњик

БРИКС значајно надмашује Г7 у погледу економије, изјавио је председник Русије Владимир Путин, обраћајући се путем видео-линка учесницима главне пленарне седнице самита БРИКС-а који се одржава у Бразилу.
Земље БРИКС-а чине 40 одсто светске економије, а укупни БДП достиже 77 билиона долара.

„Не само што земље БРИКС-а чине трећину копнене површине Земље и скоро половину становништва планете, већ и 40 одсто светске економије, а њихов укупни БДП по паритету куповне моћи већ достиже 77 билиона долара – то је према подацима ММФ-а за 2025. годину. Иначе, по овом показатељу БРИКС значајно надмашује нека друга удружења, укључујући Групу седам – са 57 билиона долара“, рекао је Путин.

Такође је истакао да је униполарни систем служио интересима „златне милијарде“, али да сада модел „либералне глобализације“ постаје застарео. Њега ће заменити нови и праведнији мултиполарни свет.

„Промена глобалног економског поретка наставља да добија на замаху. Све указује на то да либерални модел глобализације постаје застарео. Центар пословне активности се помера ка тржиштима у развоју, што покреће снажан талас раста, укључујући и у земљама БРИКС-а“, нагласио је Путин.

О коришћењу национални валута

Руски председник приметио је да употреба националних валута у трговини између земаља БРИКС-а стално расте.
„Употреба националних валута у трговини између наших земаља стално расте. У 2024. години, удео наше националне валуте, рубље, и валута пријатељских земаља у обрачунима Русије са другим земљама БРИКС-а износио је 90 одсто“, истакао је Путин.

Он је додао да је неопходно проширити употребу националних валута у међусобним обрачунима између земаља БРИКС-а.

Уједињујућа агенда коју деле земље БРИКС-а тражена је у тренутној глобалној ситуацији, изјавио је руски председник.

„Земље БРИКС-а представљају различите моделе развоја, религије, јединствене цивилизације и културе, али све оне се залажу за једнакост и добросуседство, приоритет традиционалних вредности… теже да дају значајан допринос обезбеђивању глобалне стабилности и безбедности… Управо су ти конструктивни приступи и таква обједињујућа агенда тражени у садашњој тешкој геополитичкој ситуацији“, нагласио је Путин.

Спутњик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!