“Пурпурним једрима” у бољу будућност
1 min read
Овај пројекат је постао лауреат престижне награде “European Best Event Awards” у категорији “Најбољи градски догађај”.
Године 1923. објављен је роман Александра Грина “Пурпурна једра”. Дирљива прича о сиротој дјевојци, која живи у приобалном градићу и сања о принцу који ће, бродом са пурпурним једрима, допловити, брзо је нашла пут до срца читалаца, и постала основом мноштва екранизација и позоришних представа. Убрзо је брод са скарлетним једрима испловио из књижевних оквира и постао универзални симбол остварених жеља, оваплоћених маштарија.
Године 1968, 27. јуна, у тадашњем Лењинграду отпочело је обиљежавање овог празника. Његов програмски дио је одржан на Неви између Кировског (сада Тројицког) и Дворског моста: учестовало је много чамаца и бродова, а предводник ове бајковите колоне био је љепотан са три јарбола са пурпурним једрима – амблемом читаве манифестације.
Окупљена маса уживала је у свјетлосним ефектима стотина рефлектора, величанствених ватромета, док су до њих долазиле мелодије Шостаковича, Глијера, Дунајевског. Представи је присуствовало више од 25 хиљада дипломаца, дружење је потрајало све до јутра. Од тог дана, ова манифестација се одржавала регуларно све до 1979. године, када су је лењинградске власти, забринуте за безбиједност грађана, забраниле.
У 2005. години, на иницијативу Акционарске банке “Русија”, лидера Санкт Петербурга и “Петог канала”, “Пурпурна једра” упловила су у матичну луку – традиција је обновљена. Данас је ово велики мултимедијални перформанс на отвореном мору са примјеном најсавременије технологије, и концертом на Дворском Тргу. Током година, улазак у свијет одраслих дипломцима су пожељели Дима Билан, Максим, Сергеј Лазарев, Полина Гагарина, Њуша, Ума Турман, “Ноћни снајпери”, “Сплин”, “Звијери” и друге истинске звијезде руске естраде.
Манифестација је привукла пажњу читавог свијета – овај пројекат је постао лауреат престижне награде “European Best Event Awards” у категорији “Најбољи градски догађај”.
Утрошене су стотине милиона рубаља. И, упркос санкцијама, неће се штедјети ни ове године. Програм ће бити још импресивнији него претходних година, како са музичког, тако и са визуелног аспекта. На Дворском тргу биће постављене три сцене умјесто, као што је уобичајено, једне. По први пут, обимни декоративни садржаји неће прекрити архитектонско ремек-дјело Карла Росија – зграду Главног штаба, већ ће је учинити битним дијелом декорације.
Промјене су утицале и на сценарио концерта. Перформанси умјетника почињу већ од првог минута. Тако да љубитељима Мари Крајмбрери, Алексејева, бендова “Quest Pistols Show”, Малбек и Сузана, “Касте”, организатори савјетују да дођу мало раније (званични почетак је заказан за 22h). На сцени ће се појавити поп звијезде Викторија Дајнеко, Артјом Пивоваров, Алсу, репер CT и рок бенд “Моја Мишел”. Најмлађи учесник концерта биће побједник пете сезоне емисије “Глас. Дјеца”, 12-годишњи Рутгер Гарехт.
У улози водитеља наћи ће се популарни двојац – Иван Ургант и Даша Алекандрова, а концертом Басте завршиће се спектакл крај зидина Зимске палате. Пјесма и плес смјењиваће се са мини-филмовима посвећеним овој светковини, градећи на тај начин јединствену, незаборавну причу. Језиком различитих умјетности аутори ће подсјетити дипломце на значај вјечних вриједности и идеала.
Дана 24. јуна у 00:40h шоу ће се преселити на сљедећу локацију – Васиљевско острво, гдје су планирани спектакуларни наступи камерног хора “Фестино” и оркестара: “Струна Петрограда”, “Џез филхармоније” и “Olympic Brass Orchestra”. Величанственим кореографијама обиљежиће се и 200 година од рођења великог кореографа Мариуса Петипа.
Извор: ИЗВЕСТИЯ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

