Први сусрет Вучића са европским званичницима после Москве: Какав нам европски пут „кроји“ Кошта?
1 min read
Getty © EU Council / Pool/Anadolu
Упркос упозорењима из Брисела да ће Србија сносити последице због посете председника Александра Вучића Паради победе у Москви и одјецима појединих „гласова“ из Европског парламента да управо на том курсу председник Европског савета Антонио Кошта на балканској турнеји треба да заобиђе Србију, посета није отказана и гост је стигао у Београд.
Саговорници РТ Балкан сматрају да су претње „пуцњи у празно“ и да Кошта из фасцикле неће извући ништа што досад нисмо чули ни видели. Већ, исту причу – о реформама, политици проширења ЕУ на чијој је агенди Србија, као и наставак притисака да се ускладимо са политиком ЕУ, уведемо санкције Русији и нормализујемо односе са Приштином. С друге стране, како наводе, његова изјава дата уочи доласка да ЕУ остаје посвећена поновном покретању процеса проширења који је стагнирао, али да би Црна Гора и Албанија могле да се придруже пре других, јасно говори да ће приоритет имати они са којима нема политичких препрека. А ове две земље су у потпуности у складу са политиком ЕУ.
Тако је Кошта истакао да Западни Балкан мора да поново буде један од приоритета Уније, а да је процес стагнирао делимично због оклевања земаља чланица.
„Руска инвазија на Украјину убрзала је процес придруживања Украјине и Молдавије, па није фер према земљама Западног Балкана да их Украјина и Молдавија претекну. Ово ће их подстаћи да брже предузимају реформе“, рекао је Кошта у интервјуу за „Еуроњуз“ уочи доласка.
У ред оних који сматрају да Кошта отказивањем посете треба Србију да казни због присуства Паради победе је и известилац Европског парламента за тзв. Косово Рихо Терас. Он је покренуо петицију у којој европосланици својим потписом траже исто од Коште – да на западнобалканској турнеји 13. маја не посети и Србију. У тексту петиције наводи се да је посета Србија „веома проблематична“, с обзиром на чињеницу да је Вучић присуствовао војној паради председника Русије Владимира Путина.
Амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре изјавио је о Вучићевом боравку у Москви, да ЕУ жели Србију, али да се од наше земље очекује реализација реформи и геостратешка оријентација која је јасно усмерена ка Европској унији“.
Одговарајући на упозорења из Брисела, председник Србије је поручио да „ако неко треба да плати цену, то ће бити он, а не Србија“.
„Ако су мислили да ћу да некоме да ћутим, нећу да ћутим. Рећи ћу им све што мислим о политичком односу према Србији“, рекао је Вучић, који је током боравка у Москви, истакао и „да не памти да је „Србија била овако поштована и да је овакво гостопримство било показано“.
Коментаришући најаве да ће Србија због своје суверене одлуке да се прикључи Паради у Москви, шеф српске дипломатије Марко Ђурић изјавио је да је данас, на самиту министара спољних послова ЕУ у Варшави, добио потврду да у мандату ове Европске комисије постоји пуна посвећеност томе да Србија значајно напредује на путу ка пуноправном чланству у ЕУ.
„Ми стално наглашавамо да ми не тражимо неку помоћну столицу, да не желимо никакве фазе, желимо равноправно, једнако место за тим столом. Србија припада Европској унији, припада европској будућности. Мислим да данас у Европи заиста постоји консензус око тога да Србија има европску будућност“, рекао је Ђурић.
Он је истакао да неће бити прекида евроинтеграција Србије нити санкција због тога што је председник државе присуствовао паради поводом Дана победе.
„Видећете врло брзо да неће бити никаквог прекида европских интеграција, нити санкција и било чега чему се поједини злуради надају. Србија води једну озбиљну и одговорну спољну политику. У том смислу можемо да очекујемо само наставак развоја наших односа, а ми се у том нашем деловању руководимо нашим интересима“, рекао је Ђурић за РТС.
Додао је да у наредном периоду очекује у Београду посете неких од лидера ЕУ, међу којима су председник Савета ЕУ и шефица европске дипломатије Каја Калас.
„Очекујем нови моментум, како се то каже, и ново убрзање у развоју тих наших односа са Бриселом. А то неће бити науштрб наше уравнотежене спољне политике“, нагласио је Ђурић.
Навео је да је било критика и на рачун Вучића везано за учешће на паради у Москви.
„Нећу сада појединачно наводити које све државе су имале те критичке ставове, од Луксембурга, Белгије, Хрватске, наравно, и слично“, навео је и додао да суштински нема шта да се замери, „зато што политика Србије јесте заснована на Повељи Уједињених нација“.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић Коштин долазак види као поруку да регион остаје приоритетан интерес Европске уније у геополитичком и безбедносном смислу и да Кошта у складу с тим, промовише политику проширења.
„Када је реч о Србији, нећемо чути ништа ново што до сада нисмо чули. Остају притисци и примедбе које су били и пре. И овде у Београду ћемо чути, исте оне критике о одласку у Москву зато што се то не поклапа са актуелном политиком ЕУ, као и наставак притисака да уведемо санкције Русији. И даље је тај политички услов у првом плану и то ће бити поновљено и овде“, објашњава Миливојевић за РТ Балкан.
Ипак, како сматра, некаквих нових санкције неће бити јер за то ни нема простора. Како подсећа, преговарачки процес и преговори су нашој земљи блокирани три године.
„Није интерес ЕУ да антагонизира Србију, јер нема региона без Србије, али је јасно је да ће се наставити политика притисака и примедби, али и прича реформама и проширењу“, истиче Миливојевић.
Реагујући на најаве да су Црна Гора и Албанија прве у реду за улазак, Миливојевић истиче да је то логичан след јер су, како указује, оне чланице НАТО-а и са њима немају никаквих проблема.
„Те две државе следе у потпуности политику тих земаља. Ипак, мислим да питање уласка Србије није на дневном реду, да политички услови и даље доминирају не само у односу према нашој политици према Русији, већ и према Косову и Метохији“, закључује Миливојевић.
Политички аналитичар Иван Милетић истиче да ће на столу осим посете Москви, наћи и студентски протести будући да политичка криза у Србији траје и с обзиром на боравак студената у Стразбуру. Када је реч о првенству пролаза Црне Горе и Албаније, Милетић такође, примећује да је реч о чланицама НАТО-а, кроз чије је чланство „бржи пут ка ЕУ“.
Председник Европског савета Антонио Кошта започеће званичну турнеју по Западном Балкану у уторак, 13. маја, посетом Србији, где ће се састати са председником Србије Александром Вучићем, премијером Ђуром Мацутом и посланицима Народне Скупштине.
Кошта долази у Београд у оквиру турнеје по Западном Балкану, а након састанка Вучић и Кошта одржаће конференцију за новинаре.
Како се наводи, циљ посете Западном Балкану је потврда посвећености Европске уније региону и како би био суорганизатор шестог самита Европске политичке заједнице у Тирани, која се одржава 16. маја. У среду ће Кошта посетити Подгорицу и Приштину, 15. маја Скопље и Тирану.
Извор: РТ Балкан

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Vuciceve botine,izdajnici i nabig….. ko vas placa da lazete o EU i nezavisnoj Srbiji?
Srbija čuva nezavisnost i samostalnost i prioritet joj je ulazak u EU.
Sve mi se cini da su samo ljubomorni sto imamo snazne prijateljske odnose sa silom kakva je Rusija
Zahvaljujući Vučiću naša zemlja je svrstana među najuspešnije kojima su prijateljski interesi od značaja.
Srbija je zemlja koja najviše sarađuje sa okruženjem zbog puta u EU, ali i sa drugima jer interes zemlje je Vučiću na prvom mestu.
Zna se da je Srbija zasluzila da udje u EU.
Neka prime srbiju u EU i neka mnogo ne pametuju
Sami kroji o svoj put. Srbija želi što pre biti deo evropske porodice ali ne pristaje na pritiske i ucene.
Vucic ce danas biti domacin kakvog EU zasluzuje da ima.
Saradnja Srbije i Brisela je intenzovna i Vučić brine o Srbiji i njenom putu ka Eu.
Vucic se bori za Srbiju da udje u EU, odlazak u Rusiju nema nista sa tim
Poseta Antonia Košte potvrđuje samo da Vucic ima saradnju kako sa Moskvom tako i sa Briselom
Svi smo slozni da EU bez Srbije nije neka zajednica
Košta je tu da razgovara sa Vucicem, verujem da nece osudjivati
Saradnja Srbije sa svetskim zvaničnicima predstavlja politiku Vucica
koja našu zemlju svrstava među uspešne
Veruejmo da ce Srbija uskoro uci u EU
Na kraju će to sve biti dobro, Srbija će opet biti stabilna zemlja, a oni koji su nam želeli zlo neće moći to da podnesu.
Zna se da je Srbija posvecena putu ulaska u EU
Очекује се да ће европски званичници поновити своју подршку европском путу Србије, али и нагласити важност испуњавања услова за чланство.
Mislim da nam se sve ovo i dešava zato što su neki videli da je Srbija zemlja koja se ne boji i koja ide napred iz dana u dan, pa su pokušali da nam prepreče taj put.
Посета Антониа Коште Западном Балкану има за циљ потврду посвећености Европске уније региону.
Vise Srbija nikome nece cutati ni zbog cega
Mogu misliti koliko su zlotvori ogorčeni zbog ovoga, ali ne vredi, dobrota je jača od zlobe.
Европска унија наставља да прати напредак Србије у спровођењу реформи, посебно у области владавине права, независности правосуђа и борбе против корупције.
Zna s eda ce Vucic reci sve sto mu je na umu ako krenu napadni zbog odlaska u Rusiju
Vučić danas sprema doček Evropskom savetniku ispred Palate Srbije
Srbija je tek počela da staje na svoje noge, i nikome nećemo dozvoliti da nam pokvari put prosperiteta.
Очекује се да ће европски званичници поновити своје захтеве за конструктивним ангажовањем Србије у дијалогу.
Košta dolazi i to je jako bitno
Bolji put ka EU.
Tačno se vidi da je mnogima Srbija trn u oku, a zašto? Zato što smo mali a slobodni.
неће бити никаквог прекида европских интеграција, нити санкција и било чега чему се поједини злуради надају.
Посета Москви и одржавање блиских веза са Русијом представљају изазов за европски пут Србије.
Naravno da neće biti otkazan dolazak u Srbiju, što bi bio?
Европска унија очекује од Србије да се усклади са њеном спољном политиком, посебно у контексту односа са Русијом.
Udružili su se mnogi protiv nas, ali im neće uspeti da nas pobede.
Европски савет је, међутим, потврдио да ће Кошта наставити своју турнеју по Западном Балкану, укључујући и разговоре у Србији
Odlazak Vucica u Moskvu nije bio potez motivisan protiv EU, vec naprotiv potez koji oznacava vezu Srbije sa Rusijom i obrnuto. A EU i Evropske zemlje ce biti uvek u zizi interesa saradnje i prijateljstva sa Srbijom
Кошта истакао да Западни Балкан мора да поново буде један од приоритета Уније
Западни Балкан мора да поново буде један од приоритета Уније, а процес је стагнирао због оклевања земаља чланица.
Eto koliko ostali znaju, Vučić je taj koji je speman za saradnju sa svima.
Pobediće Srbija jer je Srbija na strani dobra i pravde.
Eвропски парламентарац Рихо Терас позвао је Кошту да откаже посету Србији због Вучићевог присуства војној паради у Москви, тврдећи да то представља подршку руским ратним злочинима у Украјини
Вучић је нагласио значај дијалога у времену геополитичких изазова и потврдио опредељеност Србије за наставак европског пута.
Neki nikako ne mogu da oproste nama što smo slobodna i suverena država.
Srbija je danas cenjena i postovana u citavom svetu a sve zahvaljujuci politici koju vodi Vucic.
Вучић је дочекао председника Европског савета Антонија Кошту у Београду, где ће разговарати о кључним питањима односа Србије и Европске уније
Poseta Antonija Košte Beogradu je snažan podsticaj za Srbiju da nastavi sa reformama i jačanjem odnosa sa EU.Njegove poruke su jasne i konstruktivne,naglašavajući važnost saradnje, stabilnosti i napretka na putu ka evropskoj integraciji.
Srbija je na dobrom evropskom putu
Put Srbije je put evrointegracija
Odnosi EU i Srbije moraju biti dobri i profitabilni bez obzira na politicke razlike u misljenju.