Прва индијска мисија на Марс напустила Земљину орбиту

Први индијски свемирски брод лансиран на Марс напустио је Земљину орбиту у раним јутарњим часовима, чиме је савладана кључна препрека на путу за Црвену планету.
Успех индијског спејс шатла, који би требало да уђе у орбиту Марса до септембра следеће године, увео би Индију у мали клуб држава које су ушле у орбиту те планете или се спустиле на њу.
Међутим индијска мисија, названа Мангалијан, наићи ће на препреке на свом путу за Марс, због којих мање од половине свемирских летова ка тој планети буде успешно, наводи Ројтерс.
Индија је 5. новембра лансирала свемирски брод на Марс, циме је постала прва азијска земља која је упутила мисију на Црвену планету и прикључила се малом клубу земаља у трци за освајањем свемирског простора.
Мисија, вредна 73 милиона долара, запоцета је лансирањем свемирске ракете са индијског острва Шрихарикота, преносе светске агенције.
Планирано је да це свемирском сателиту, уколико све прође по плану, бити потребно 300 дана да стигне до Марса.
Више од половине светских покушаја да се стигне до Марса је пропало – од укупно 40 пропале су 23 мисије, укључујући мисију Јапана 1999. године и Кине 2011. године.