ИН4С

ИН4С портал

Прва индијска мисија на Марс напустила Земљину орбиту

raketaПрви индијски свемирски брод лансиран на Марс напустио је Земљину орбиту у раним јутарњим часовима, чиме је савладана кључна препрека на путу за Црвену планету.

Успех индијског спејс шатла, који би требало да уђе у орбиту Марса до септембра следеће године, увео би Индију у мали клуб држава које су ушле у орбиту те планете или се спустиле на њу.

Међутим индијска мисија, названа Мангалијан, наићи ће на препреке на свом путу за Марс, због којих мање од половине свемирских летова ка тој планети буде успешно, наводи Ројтерс.

Индија је 5. новембра лансирала свемирски брод на Марс, циме је постала прва азијска земља која је упутила мисију на Црвену планету и прикључила се малом клубу земаља у трци за освајањем свемирског простора.

Мисија, вредна 73 милиона долара, запоцета је лансирањем свемирске ракете са индијског острва Шрихарикота, преносе светске агенције.

Планирано је да це свемирском сателиту, уколико све прође по плану, бити потребно 300 дана да стигне до Марса.

Више од половине светских покушаја да се стигне до Марса је пропало – од укупно 40 пропале су 23 мисије, укључујући мисију Јапана 1999. године и Кине 2011. године.

Индијска ракета, опремљена неопходним инструментима, требало би да прикупи податке о томе шта се догодило са водом за коју се верује да је некад у огромним количинима постојала на Марсу, затим о метану, кљуцном за животне процесе на Земљи који би могао да настане од геолошких процеса.

Ниједан од инструмената не може да одговори потпуно на та питања, али струцњаци кажу да ће подаци помоћи у бољем разумевању како се планета геолошки развија, који услови могу да омогуће живот и где још у универзуму би могао да постоји.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<