IN4S

IN4S portal

Protojerej stavrofor Velibor Džomić objašnjava podlu igru oko „poreza“

1 min read
Poreska uprava Crne Gore nikada nije donijela ni jedno rešenje kojim bi zadužila bilo sveštenika pojedinačno, bilo Mitropoliju ili neku eparhiju na ime nekih poreskih obaveza, tako da je to njihova procjena koja služi samo u svrhe prikazivanja crkve kao neke paralelne, nezakonite organizacije koja ne poštuje propise u Crnoj Gori.

Otac Velibor Džomić

Poreska uprava Crne Gore nikada nije donijela ni jedno rešenje kojim bi zadužila bilo sveštenika pojedinačno, bilo Mitropoliju ili neku eparhiju na ime nekih poreskih obaveza, tako da je to njihova procjena koja služi samo u svrhe prikazivanja crkve kao neke paralelne, nezakonite organizacije koja ne poštuje propise u Crnoj Gori.

Ovako protojerej stavrofor Velibor Džomić, koordinator pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske, komentariše ocjenu koju je na Tviteru iznio premijer Crne Gore Duško Marković da je „Mitropolija poreski obveznik koji ne ispunjava obaveze“.

Džomić kaže da je, u ovom slučaju, stvar pravno sasvim jasna.

„Poreska obaveza nastaje onog momenta kada je utvrđena pravosnažnim rešenjem od strane nadležnog organa, u ovom slučaju Poreske uprave. Takvih rešenja nema. Mi smo u pravnom smislu u tom pogledu vrlo relaksirani, zainteresovani smo da se taj problem riješi, ali isključivu krivicu za to snose nadležni organi“, kategoričan je koordinator pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske, prenosi Sputnjik

Prema njegovim riječima, sveštenstvo Mitropolije crnogorsko-primorske i ostalih eparhija Srpske pravoslavne crkve u svakom pojedinačnom slučaju ima priznat status sveštenika u Crnoj Gori, koji se obezbeđuje rešenjem Fonda za penzijsko, zdravstveno i invalidsko osiguranje.

„S druge strane, problem ovdje postoji u zakonodavstvu Crne Gore jer je sveštenička služba prepoznata kao samostalna djelatnost, što je van pameti, jer sveštenik ne obavlja službu sam u svoje ime, nego u sklopu crkve i odlukom nadležnog episkopa. Kada je 2011. Poreska uprava primila tu nadležnost od Fonda penzijskog osiguranja, uopšte nisu predvidjeli mogućnost da postoje sveštenici, vjerski službenici u Crnoj Gori, i oni nikada nama nisu dostavili bilo kakvo rešenje kojim bi se utvrdila poreska obaveza na osnovu doprinosa za penzijsko, zdravstveno i invalidsko osiguranje sveštenih lica. Sa druge strane, sve uplate koje su vršene za stare sveštenike vršene su na njihove matične, lične brojeve, a oni su i dalje zaduživali Mitropoliju”,objašnjava protojerej Džomić.

Isti je slučaj, naglašava naš sagovornik, i sa drugim, tradicionalnim vjerskim zajednicama koje su u istom problemu.

“Dakle, nije u pitanju samo Mitropolija nego su i ostale velike i tradicionalne vjerske zajednice u pitanju, ali očevidno onima koji to izjavljuju nije cilj da pominju njih, nego samo da targetiraju Mitropoliju i eparhije Srpske pravoslavne crkve, kako bi ohrabrili tezu da je neophodan Zakon o slobodi veroispovesti, pri čemu ovo pitanje nema nikakve veze sa tim zakonom”, zaključuje protojerej Velibor Džomić.

Pročitajte JOŠ:

SKANDALOZNA OBJAVA – Ogoljeni fašizam DPS-a: Objasnite nam kako smo to isti

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Protojerej stavrofor Velibor Džomić objašnjava podlu igru oko „poreza“

  1. i!jadu svestenika imate…gro su iz srbije i nesto iz bosne a iz crne gore se mogu na prste nabrojit…placate li im poreze i doprinose na zarade…

    1
    4
  2. Svaki porez koji sam mogao da izbegnem sam izbegao i nisam platio lopovsko-prevarantskoj druzini. Gradani ne treba da im placaju nista. Ni vodu ni struju ni telefon a kamo li poreze na nekretnine pdv i slicno.

    5
    1
  3. TAKAV JE MUGOŠA, NEBI BIO TU ĐE JE DA NIJE I LAŽOV I KAMATAŠ I KOCKAR, DRUGIM RIJEČIMA NAJVEĆA PREVARA KOJA SE MOŽE RODIT

    22

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *