Protivdokaz američkim „zapadnim vrednostima“: Hoće li se broj članica BRIKS-a utrostručiti?
1 min read
BRIKS
Zajednica BRIKS-a je veoma privlačna zemljama u razvoju širom sveta: zemljama koje žele da smanje svoju zavisnost od zapadnih industrijalizovanih zemalja pod vođstvom Vašingtona. Kako sada stvari stoje, zajednica BRIKS-a bi se uskoro mogla utrostručiti.
Grupa RIC (Rusija, Indija i Kina) je na kraju postala BRIK (plus Brazil), a zatim BRIKS (plus Južna Afrika). Labava zajednica država koja pokušava da promoviše međusobnu ekonomsku i finansijsku saradnju. U međuvremenu već sa planovima za stvaranje zajedničke korpe valute (slično specijalnim pravima vučenja Međunarodnog monetarnog fonda, ali mnogo dalekosežnije). Nova trgovačka valuta koja omogućava bilateralnu trgovinu bez upotrebe američkog dolara i ne može se koristiti kao moneta za pregovaranje u Vašingtonu ili Briselu.
Ambicije ove grupe zemalja čine ih interesantnim i drugim zemljama. Zemlje poput Turske, Saudijske Arabije, Irana i Egipta, između ostalih zemalja, već su izrazile interesovanje da postanu članice „BRICS+“. Vlade ovih zemalja smanjenje zavisnosti od „zapadnih vrednosti” i veću međusobnu ekonomsku saradnju vide kao izuzetno pozitivno. Na kraju krajeva, neki od njih se suočavaju sa političkim, finansijskim i ekonomskim pritiskom (uključujući sankcije) sa Zapada.
Povodom čitanja Primakova, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da je trenutno političko okruženje u Evropskoj uniji (EU) ponižavajuće za evropske zemlje. Prema njegovim rečima, s obzirom na kolektivnu politiku Zapada, Rusija više nije zainteresovana da se time bavi. Na pozadini slabosti EU, organizacije poput BRIKS-a postaju alternativa, piše ruski list Vedomosti. Imamo prave partnere – BRIKS, ŠOS, EAEU i ODKB, bez obzira šta se o njima piše, rekao je Lavrov. Prvi diplomata je objasnio da je struktura RIK (Rusija, Indija, Kina) „iznedrila petorku BRIKS-a, kojoj se trenutno posvećuje ogromna pažnja”. Nekoliko zemalja je spremno za punopravno članstvo, a pet bi moglo da naraste na oko 15-17 zemalja, dodao je Lavrov.
Takva ekspanzija bi povećala geopolitičku i globalnu ekonomsku protivtežu Zapadu predvođenom SAD, a takođe bi smanjila zavisnosti i rizik od sankcija za dotične države. Međutim, ovo je nepovoljan razvoj događaja za SAD, koje nastavljaju da teže globalnoj hegemoniji (postizanje „jednog sveta“), prenosi Epoha.hr.