Противдоказ америчким „западним вредностима“: Хоће ли се број чланица БРИКС-а утростручити?
1 min read
БРИКС
Заједница БРИКС-а је веома привлачна земљама у развоју широм света: земљама које желе да смање своју зависност од западних индустријализованих земаља под вођством Вашингтона. Како сада ствари стоје, заједница БРИКС-а би се ускоро могла утростручити.
Група РИЦ (Русија, Индија и Кина) је на крају постала БРИК (плус Бразил), а затим БРИКС (плус Јужна Африка). Лабава заједница држава која покушава да промовише међусобну економску и финансијску сарадњу. У међувремену већ са плановима за стварање заједничке корпе валуте (слично специјалним правима вучења Међународног монетарног фонда, али много далекосежније). Нова трговачка валута која омогућава билатералну трговину без употребе америчког долара и не може се користити као монета за преговарање у Вашингтону или Бриселу.
Амбиције ове групе земаља чине их интересантним и другим земљама. Земље попут Турске, Саудијске Арабије, Ирана и Египта, између осталих земаља, већ су изразиле интересовање да постану чланице „БРИЦС+“. Владе ових земаља смањење зависности од „западних вредности” и већу међусобну економску сарадњу виде као изузетно позитивно. На крају крајева, неки од њих се суочавају са политичким, финансијским и економским притиском (укључујући санкције) са Запада.
Поводом читања Примакова, руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да је тренутно политичко окружење у Европској унији (ЕУ) понижавајуће за европске земље. Према његовим речима, с обзиром на колективну политику Запада, Русија више није заинтересована да се тиме бави. На позадини слабости ЕУ, организације попут БРИКС-а постају алтернатива, пише руски лист Ведомости. Имамо праве партнере – БРИКС, ШОС, ЕАЕУ и ОДКБ, без обзира шта се о њима пише, рекао је Лавров. Први дипломата је објаснио да је структура РИК (Русија, Индија, Кина) „изнедрила петорку БРИКС-а, којој се тренутно посвећује огромна пажња”. Неколико земаља је спремно за пуноправно чланство, а пет би могло да нарасте на око 15-17 земаља, додао је Лавров.
Таква експанзија би повећала геополитичку и глобалну економску противтежу Западу предвођеном САД, а такође би смањила зависности и ризик од санкција за дотичне државе. Међутим, ово је неповољан развој догађаја за САД, које настављају да теже глобалној хегемонији (постизање „једног света“), преноси Епоха.хр.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

