Прослава Дана побједе над фашизмом – велика војна парада у Москви (ВИДЕО)
1 min read
У свијету данас ће Дан побједе над фашизмом и Дан Европе бити обиљежени низом манифестација.
Председник Србије Томислав Николић данас је, поводом 9. маја – Дана побједе над фашизмом, положио вијенац на Споменик Незнаном јунаку на Авали.
Николић је у спомен-књигу написао: „Наша захвалност за слободу Србије и побједу над фашизмом коју сте извојевали својом крвљу је вјечита. Данашњу Србију водимо тако да њена слобода више никада не тражи крв њене деце. Хвала“.
Дан побједе над фашизмом обиљежен је централном државном церемонијом на Гробљу ослободилаца Београда, а у име Владе Србије вијенац је положио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
Девети мај се обиљежава као Дан побједе над фашизмом и нацизмом у Другом свјетском рату, али и као Дан Европе, јер је на тај дан 1950. године тадашњи француски министар спољних послова Робер Шуман поставио темеље за стварање уједињене Европе.
Девети мај се широм свијета прославља као Дан побједе у Другом свјетском рату, јер је тог дана 1945. године потписана безусловна капитулација нацистичке Њемачке.
У име Њемачке, акт је потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.
У рату који је трајао нешто мање од шест година, учествовала је 61 држава и око 110 милиона војника, а погинуло је између 55 и 60 милиона људи.
Путин: Дан тријумфа патриотских снага
На војној паради поводом обиљежавања 69. годишњице побједе у Другом свјетском рату, председник Русије Владимир Путин је похвалио снагу тријумфалног руског патриотизма.
„Ово је дан тријумфа непобједивих патриотских снага, када сви ми нарочитио снажно осјећамо шта значи бити одан домовини и колико је важно да људи буду у стању да заступају своје интересе“, поручио је руски предсједник.
Путин је казао да је Дан побједе и даље главни празник у Русији.
„Од окончања великог патриотског рата прошло је 69 година. Али 9. мај је био и биће наш главни празник. То је дан националног тријумфа и националног поноса, дан жалости и вјечног памћења“, истакао је он.
У традиционалној паради на Црвеном тргу учествовало је више од 11.000 војника и официра оружаних снага, полицајаца, кадета војних колеџа и академија, као и кадета војне и морнаричке школе.
Парадом је командовао генерал-пуковник Олег Саљуков који је главнокомандујући копнених снага, наводи Итар-Тас.
Као и претходних година, парада се састојала од марша, процесије моторних возила и ваздухопловне егзибиције.
Приказано је 151 возило, а у ваздухопловној егзибицији учествовало је 68 авиона и хеликоптера.
Војна парада се традиционално одржава у још осам градова који носе титулу херојских градова -Севастопољ, Керч, Санкт Петербург, Смоленск, Мурманск, Тула, Новоросијск и Волгоград, као и у још 16 градова у којима је се налазе војно особље и флоте.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Keln 1935 http://in1.bilderbuch-koeln.de/bilder/k%25C3%25B6ln_neustadt_nord_wunderbare_details_auf_dem_ring_historisch_ringe_verkehr_4446181172_600x450xcr.jpeg
Frankfurt na pocetku rata
Keln 1945
slika Frankfurta/M
Posledice samo materijalne Drugog rat su katastrofalne o ljudskim da se i ne govori.Evo pregleda srusenih gradova u Njemackoj i njihovih stradanja od bombi koje sz bacali amerikanci i englezi:
Zerstörungen von deutschen Städten durch alliierte Bombenangriffe (man beachte: Innen- und Altstädte wurden zivil genutzt):
Bingen: 96 %
Braunschweig: 42 %
Bremen: 62 %
Bremerhaven: 57 %
Bruchsal: 96 % (Innenstadt)
Chemnitz: 75 %
Darmstadt: 78 %
Dessau: 80 %
Dortmund: 98 % (Innenstadt)
Dresden: 90 % (Innenstadt)
Düsseldorf: 94 % (Innenstadt)
Duisburg: 80 % (Innenstadt)
Emden: 80 %
Essen: 90 % (Innenstadt)
Frankfurt/Oder: 93 % (Innenstadt)
Frankfurt/M.: 98 % (Altstadt)
Gelsenkirchen: 52 %
Gießen: 67 %
Hamburg: 80 % (Innenstadt)
Hannover: 90 % (Innenstadt)
Jülich: 97 %
Kassel: 97 % (Altstadt)
Koblenz: 87 %
Köln: 95 % (Altstadt)
Magdeburg: 90 % (Altstadt)
Mainz: 80 %
München: 90 % (Altstadt)
Paderborn: 85 %
Pforzheim: 83 %
Plauen: 75 %
Potsdam: 97 % (Innenstadt)
Rostock: 50 % (Innenstadt)
Stuttgart: 63 %
Ulm: 81 % (Altstadt)
Würzburg: 90 % (Altstadt
Bedingungslose« Kapitulation
Auf der Konferenz von Casablanca zwischen dem 14. und 26. Januar 1943 beschlossen die Westalliierten, dass nur eine »bedingungslose« Kapitulation des Deutschen Reiches den Krieg beenden könnte. (3)
Damit sollte nicht nur die deutsche Wehrmachts-, sondern auch die deutsche Staatsführung den Siegermächten das Recht einräumen, alle politischen, militärischen und gesellschaftlichen Angelegenheiten des Deutschen Reiches zu regeln. Mit der Berliner Erklärung (5. Juni 1945) übernahmen die Alliierten dann auch die oberste Regierungsgewalt auf dem Gebiet des Deutschen Reiches in den Grenzen von 1937. Dieser Viermächtestatus blieb bis zum Tag der Deutschen Einheit im Jahr 1990 erhalten.
Bezuslovna kapitulacija Njemacke,odluka donesena 14 -25 januara 1943 na konferenciji u Kasablanc,s kojom je Njemacki Rajh zavrsio rat.
Time nije samo njemcka vojska pobijedjena nego citavi drzavni vrh i sve politicke snage.
Sa Berlinskim objasnjenjem ili proglasom od 5 juna 1945 sile pobjednice preuzimaju rukovodjenjem Njemacke i vracaju istu u granice iz 1937,ovaj status ostaje na snazi do Ujedinjenja 1990,s napomenom da ni do danas Njemacka nije donila Ustav koji je najveci pravni akt neke drzave,neko je i danas na snazi ugovor o primirju,sto bi u prevodu znacilo ,Njemacka nije ni danas potpuno nezavisna zemlja dejure !
Orginal Berliner Erklärung (5. Juni 1945) mehr zukommen.
u MNE ne znaju za taj dan, što se slavi