ИН4С

ИН4С портал

Промовисана књига „Прича о Андрићу – антиколонијални разговори“

1 min read
Група аутора, у књизи указују да је Андрић био мотивисан отпором према колонијализму и било каквом наметању идеја и вриједности које би биле у супротности са сопственом културом, саопштио је издавач - Завод за проучавање културног развитка.

Фото. РТРС

Књига „Прича о Андрићу-антиколонијални разговори“ у чијем је фокусу анитколонијални и поетички доживљај свијета нобеловца Иве Андрића промовисана је јуче у Београду.

Група аутора, у књизи указују да је Андрић био мотивисан отпором према колонијализму и било каквом наметању идеја и вриједности које би биле у супротности са сопственом културом, саопштио је издавач – Завод за проучавање културног развитка.

Књига, како је истакнуто, „пружа нова читања андрићевских тема“ из пера најзначајнијих српских савремених писаца, књижевних критичара и теоретичара.

Писац Мухарем Баздуљ, говорећи о Андрићевом дјелу и раду закључио је да перцепција његовог дјела, али и његова данашња виталост и живост, потичу управо из чињенице да нове историјске околности понављају историјске дилеме о којима је нобеловац писао.

– Андрићев антиколонијализам је кроз његов књижевни опус јасно и недвосмислено истакнут – рекао је Баздуљ, на промоцији књиге у Галерији Завода.

И писац Владимир Пиштало истакао је да је сама антиколонијална борба била константа читавог Андрићевог дјеловања и да је он био убјеђења да човјек треба да буде „сопствени центар, а не туђа периферија“.

Уредник едиције и часописа „Култура“ Слађана Илић истакла је да аутори у текстовима у књизи на иновативан начин преиспитују Андрићево поетичко антиколонијално насљеђе, супротстављајући се негативној идеолигизацији српске културе која је узела маха.

Књига је изашла као први наслов овог издавача из нове едиције „Културни код“.

Директор Завода Марко Крстић указао је да се овом књигом о српском нобеловцу симболички одређује основна замисао нове едиције „Културни код“ да истакне управо оно што је у српској култури и књижевности темељно, одређујуће и трајно.

(Фото: РТРС)

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *