Prof. dr Stamatović: Crnoj Gori je potreban proces dekomunizacije
1 min read
Na današnji dan prije 74 godine nacistička Njemačka kapitulirala je u Drugom svjetskom ratu. Od tada se 9. maj širom svijeta slavi kao Dan pobjede nad fašizmom.
,,Crna Gora je par ekselans država u svijetu u kojoj se najviše govori o antifašizmu, a radi se suprotno“, kazao je dr Aleksandar Stamatović, istoričar, docent na Filozofskom fakultetu u Nikšiću Univerziteta Crne Gore u razgovoru sa redakcijom portala IN4S.
Zašto slavimo 9.maj i koji je današnji smisao tog praznika?
Već decenijama je 9. maj u opticaju kao Dan pobjede nad fašizmom. Radi se o potpuno pogrešnom datumskom označavanju smisla ovog dana. Naime, Musolinijeva fašistička Italija kapitulirala je 1. septembra 1943. godine. Tog 9. maja potpisana je bezuslovna kapitulacija Hitlerove nacističke Njemačke. Fašizam i nacizam jesu slične ideologije, i u praksi slični režimi, ali isto tako i po mnogim odrednicama različiti. Podsjetiću, puni naziv Hitlerove stranke bio je Nacional-socijalistička radnička partija, ili skraćeno nacistička. Hitler je Njemcima ponudio sublimaciju ideje socijalizma i socijalne pravde sa rigidnim nacional-šovinizmom i rasizmom. Netačna je tvrdnja da je tada 9. maja pobijeđen fašizam. Decenijama poslije Drugog svjetskog rata u Španiji je egzistirao fašistički režim generala Franciska Franka, i to naočigled „demokratske“ Britanije i Francuske. Isto tako i režim Antonija Salazara u Portugalu. Deceniju poslije Drugog svjetskog rata u Argentini je egzistirao fašistički režim Huana Perona i njegove žene Eve-Evite Peron, tzv.“narodne majke“. Uostalom, tamo je dobjegao veliki broj nacističkih zločinaca i ustaša na čelu sa Pavelićem. Decenijama su poslije Drugog svjetskog rata u centralnoj i Južnoj Americi egzistirali fašistički režimi projektovani i održavani od SAD, od kojih predstavljaju vrhunac režimi Batiste na Kubi, ili Augusta Pinočea u Čileu. Mitirajuće forme kombinacija fašizma, nacizma i imperijalizma bile su toliko očigledne od rušenja Berlinskog zida kroz tzv. Novi svjetski poredak, i to je sada toliko očigledno u ukrajinskom konfliktu, gdje se ponavlja scenarijo iz Drugog svjetskog rata.
Gdje se nalaze pobjedničke snage nad fašizmom danas, i šta nam to govori o istoriji i istorijskim izvorima?
Jedinstvenog korpusa pobjednika nad opet uslovno rečeno fašizmom danas nema. Pomiješani su i pobjednici i poraženi u projektu Novog svjetskog poretka, koji se sada raspada, ali i ogorčeno želi da brani sebe. Ostaju samo tri temeljne nacije odbrane od fašizma i njegove produžene ruke Novog svjetskog poretka, a to su Rusi, Srbi i Kinezi. U državama Novog svjetskog poretka antifašizam je samo deklarativna fraza, a u stvari je pobijedila politika poraženih iz Drugog svjetskog rata.
U čemu se ogleda današnji fašizam, i šta Crna Gora u smislu borbe protiv istog nije naučila?
Crna Gora je par ekselans država u svijetu u kojoj se najviše govori o antifašizmu, a radi se suprotno. U konkretnom obliku glavna izražavajuća forma u Crnoj Gori modernog doba kao fašizam se može prepoznati segregacija srpskog naroda. Usljed podjele u vladajućem DPS-u 1997. godine ubrzano je stvarana dukljansko-montenegrinska ideologija, kao spoj komunističke antisrpske ideologije, i fašističke ideologije Drljevića i Štedimlije, sa konačnim uobličenjem doktrine Novog svjetskog poretka u globalnom smislu. Srpski narod našao se pod teškim udarima nacionalne, kulturne, crkvene i ekonomske segregacije. Čak je i promovisana neka vrsta tzv.“Konačnog rješenja“ za Srbe u Crnoj Gori, poput onog za Jevreje u Njemačkoj, lansiranjem priče o odlasku na traktorima. Frapirajuće je što se na antifašizam najviše pozivaju grupacije bivšeg režima, koje su i stvorile svojevrsnu verziju crnogorskog fašizma. Veliko je i pitanje koliko su se Srbi u Crnoj Gori izbavili od fašizirajuće forme dukljansko-monntenegrinske ideologije i poslije 30.avgusta 2020.godine, jer se pojavljuju neke nove političke snage koje će te fašizirajuće forme nastaviti samo na suptilniji način. Međutim, proces bih postavio u obratnom smjeru. Pored defašizacije crnogorskog društva od dukljansko-montenegrinske ideologije, Crnoj Gori je potreban još jedan proces, a to je proces dekomunizacije, jer su fašizam i komunizam u suštini iste totalitarne ideologije i prakse vlasti, toliko strane slobodnom čovjeku i demokratskom društvu. Jedino uporednim procesom defašizacije i demokunizacije, crnogorsko društvo može postati slobodno i demokratsko društvo.
Pozdrav za profesora! Uvijek tacan, precizan i direktan!
Današnja Crna Gora nije država već latifundija 5-6 familija na čelu sa familijom Đukanović.
Ene. Znaš li da je DPS pao ima tri godine?
fašizam pred se 1943. g. zašto krijete da reći treba NACIZAM NAZIЅAM JE GLAVNO ZLO 20 VJEKA A NAJVEĆU KORIST DUGOROČNO OD KOMUNIZMA IMALI TVORCI NATOA JER GRANICE PRIVREDA DEMOGRAFIJA NOVI NARODI VERE … … DA JE NJIMA KOMUNIZAM NEPRIJATELJ STANJE BI USPOSTAVILI KO PRE KOMUNIZMA … A ŠTO KERENSKOG SLALI NA SVOG ROĆAKA ROMANOVA A ŠTO SLALI LENJINA … ? KOMUNIZAM JE ORUĐE KAPITALIZMA U BORBI S KONKURENCIJOM … AL ČOVEK SNUJE A BOG ODREĆUJE I NARAVNO DA KAPITALIZAM KONAČNO POMISLIO DA MU BOG NIJE POTREBAN TJ. DA MRZI SVE ŠTA BOG GOVORIO LJUDIMA … UŽASAVA IH ISTINA MIR SLOBODA PRAVDA PRAVO …
Koliko imamo fašista, komunjara je 20 puta više
Konacno neko pametan, dan pobjede nad nacizmom
U cg ima i komunista i fasista
E slažem se u potpunosti!!
E slažem se u potpunosti!
Zašto onda ne predložiš velikoj Rusiji ukidanje Komunističke partije Rusije i dekomunizaciju???