Призивају Бадинтера да угуше Српску

Готово синхронизовано “оживљавање” налаза Бадинтерове комисије да државе настале из бивше СФРЈ остају у границама које су имале као републике, а које последњих дана потежу званичници у Сарајеву и Загребу, за циљ има смиривање амбиција Републике Српске да се осамостали уколико Приштина и Београд постигну договор о разграничењу.
Порукама које су у два дана размака, и то после сусрета са немачком канцеларком Ангелом Меркел, послали хрватски премијер Андреј Пленковић и председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић, почела је да се придружује и армија бивших европских дипломата, који су били задужени за Босну.
У појединим дипломатским круговима ово “призивање” Роберта Бадинтера, председавајућег Арбитражној комисији у оквиру Мировне конференције о Југославији 1991, приписује се управо Берлину и Меркеловој, која упозорава да договор између Београда и Приштине не сме да се одрази на друге територије на Балкану.
Звиздић је позвао нашу земљу да потпише споразум о међи са БиХ и то на основу граница које је утврдила Бадинтерова комисија из 1991, а његовој “бризи” придружила су се и тројица бивших високих представника у Босни – Карл Билт, Педи Ешдаун и Кристијан Шварц Шилинг. Они су у писму европској шефици дипломатије Федерики Могерини упозорили да би евентуална корекција граница између Србије и Косова имала последице и по БиХ.
И Пленковић се позвао на међе које је пре скоро три деценије утврдила арбитражна комисија, али шеф дипломатије Ивица Дачић такав став назива лицемерним, јер је сам Загреб погазио налазе Бадинтера признајући независно Косово.
Министар Дачић каже, за “Новости”, да је симптоматично то што су се и Пленковић и Звиздић, свако из својих побуда, позвали на Бадинтера по доласку из Берлина:
– Као да им Ангела после разговора са Трампом није јавила да Немачка више није категорично против разграничења између нас и Албанаца. Хрватски премијер добро зна да налаз Бадинтерове комисије подразумева неповредивост републичких граница у бившој СФРЈ, тако да се не може применити на Косово. Опет, Звиздић нас позива да се потпише некакав уговор, а Сарајево већ месецима кочи било какав помак око утврђивања граничне линије између БиХ и Србије. Зато је Звиздићева тобожња брига више срачуната на то да одјекне у РС него што има ефекта у реалности – оцењује Дачић.