Принцеза по којој је назван ауто-пут: Помагала српство и светосавље, сахрањена у Руској цркви
1 min read
Принцеза Ксенија
Принцеза Ксенија рођена је 22. априла 1881. године на Цетињу и била је десето дијете и осма ћерка краља Николе и краљице Милене.

Принцеза Ксенија рођена је 22. априла 1881. године на Цетињу и била је десето дијете и осма ћерка краља Николе и краљице Милене.
Кћер краља Николе је имала бројне просце, али је ипак остала неудата. Она је сама одабрала самоћу, одбивши просце неколико пута.
Упамћена је као љубитељка фотографије и као прва жена возач и то не само у Црној Гори, већ и на Балкану. Возила је аутомобил марке фиат 1100 који је на поклон добила од сестре Јелене.
Ксенија је била позната по својој дарежљивости када је у питању српска младеж, јавно је помагала сиромашне ђаке и подржавала школске активности које су јачале њихов дух.
,,Глас Црногорца“ 21. јануара 1912. објавио је како је лично она финансијски помагала одржавање Светосавских бесједа у Цетињској гимназији.

Ипак, иза сву ову редовну државну помоћ и друге евентуалне приходе проћи ће још доста времена да се тако потребан ,,Ђачки Дом“ и ,,Ђачка Трпеза“ подигну, па овом приликом Управа Фонда ставља на срце свим родољубима и пријатељима школске младежи широм Српства и моли их, да се у свакој згоди, ма и најмањим прилогом, сјете ,,Фонда сиромашних гимназијалаца“, апел је који је објављен давне 1912. године на Цетињу, а који је јавно подржан од стране жене чије име носи ново-отворени ауто пут, принцезе од Црне Горе – Ксеније Петровић Његош.
Принцеза Ксенија умрла је у Паризу 1960. године. Привремено је била сахрањена у Кану, у Руској цркви, поред својих сестара, руских књагиња Милице и Анастазије – Стане Романов. Послије десет година (1970) њени земни остаци су пренесени у крипту Руске цркве у Сан Рему.
Посмртни остаци принцезе и њене породице пренесени су у Цетиње 1989. године, гдје су, уз чинодејствовање архијереја Српске и Руске цркве, и сахрањени.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nije kralj Nikola imao samo kceri?!
Gotovo niko ne piše o kralje im sinovima predstolonasljedniku Danilu, i princu Mirku u vrijeme Prvog sv. rata, a sporadično o Petru, komandantu odbrane Lovcena?
Danilo je otisao iz CG u avgustu 1915 i nikad se nije vratio.Mirko jd ostao u Podgorici,i de facto sačekao Austrougare.
Umro u Becu u martu 1918.Kasnije je i Danilo sahranjen pored brata ny groblju u Becu!
Ауто пут је требало назвати по краљу Николи јер је у његово вријеме изграђено скоро 500 километара првих путева у малој Црној Гори. То што је принцеза Ксенија била возач нема никакве везе са аутопутем већ са неким ауто мото друштвом. Име ауто пута требало би измијенити јер су га тако ,,крстиле“ незналице.
Mihailo Pupin Srbin na 3. mjestu dobrotvora sa 200 perpera pomagao Crnu Goru.
Može predlog bulevar do Danilovgrada Princ Mihailo.
I SAD KAO SANDRO IMA VEZE S SVETIM SAVOM A DOM PETROVICA NEMA?. ??