Primirje na 90 dana: Šta slijedi poslije pauze u trgovinskom ratu SAD i Kine?
1 min read
Kina i SAD
Odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Narodne Republike Kine predstavljaju jedan od najvažnijih geopolitičkih i ekonomskih odnosa u savremenom svijetu. Kao dvije vodeće globalne sile, njihova saradnja ili sukob imaju direktan uticaj na kretanje svjetske ekonomije, tržišta kapitala i globalni poredak. Upravo zato je odjeknula vijest da su Vašington i Peking postigli dogovor o 90-dnevnoj pauzi u trgovinskom ratu – i to sa dramatičnim smanjenjem međusobnih carina.
Kako prenosi The Guardian, SAD i Kina su se iznenada dogovorile da obustave nedavno uvedene carine, smanjivši ih za čak 115 procentnih poena. Američke carine na kinesku robu padaju sa 145% na 30%, dok kineske carine na američke proizvode padaju sa 125% na 10%. Ministar finansija SAD, Skot Besent, saopštio je iz Ženeve da „nijedna strana ne želi razdvajanje“, dodajući da obe strane žele „ravnotežniju trgovinu“.
Predsjednik SAD, Donald Tramp, ovaj potez je nazvao „potpunim resetom“ odnosa sa Kinom, nakon mjeseci tenzija koje je sam podgrijavao pooštravanjem trgovinskih barijera.
Reuters javlja da je ovo prvi direktni susret zvaničnika dvije zemlje otkako se Tramp vratio na vlast i nastavio sa agresivnom tarifnom politikom. Finansijska tržišta su odmah reagovala – indeksi na Vol Stritu bilježe rast, dolar je ojačao, a evropske i azijske berze doživjele su pozitivan talas. Indeks Dau Džons skočio je za 891 poen, a hongkonški Hang Seng dobio čak 3%.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da ovaj potez predstavlja privremeno primirje, ne i trajno rješenje. „Dobar početak, ali ovo je tek uvod u dug proces“, ocijenio je Živei Žang, glavni ekonomista u Pinpoint Asset Management. Drugi analitičari ističu da osnovne tarife od 10% i dalje ostaju na snazi, kao i da 90 dana brzo prolaze ako ne dođe do konkretnog sporazuma.
Iako se ovaj dogovor doživljava kao gest dobre volje i korak ka normalizaciji odnosa, jasno je da prava bitka tek predstoji. Trgovinski sukob između SAD i Kine nije počeo preko noći i neće biti riješen jednim potpisom. Dok investitori i privreda u svijetu mogu kratkoročno odahnuti, stvarna stabilnost će zavisiti od toga šta će se dogoditi nakon isteka ove 90-dnevne pauze. Svjetska ekonomija ostaje na ivici neizvjesnosti – i sve oči su ponovo uprte u Vašington i Peking.