ИН4С

ИН4С портал

Примирје на 90 дана: Шта слиједи послије паузе у трговинском рату САД и Кине?

1 min read

Кина и САД

Односи између Сједињених Америчких Држава и Народне Републике Кине представљају један од најважнијих геополитичких и економских односа у савременом свијету. Као двије водеће глобалне силе, њихова сарадња или сукоб имају директан утицај на кретање свјетске економије, тржишта капитала и глобални поредак. Управо зато је одјекнула вијест да су Вашингтон и Пекинг постигли договор о 90-дневној паузи у трговинском рату – и то са драматичним смањењем међусобних царина.

Како преноси The Guardian, САД и Кина су се изненада договориле да обуставе недавно уведене царине, смањивши их за чак 115 процентних поена. Америчке царине на кинеску робу падају са 145% на 30%, док кинеске царине на америчке производе падају са 125% на 10%. Министар финансија САД, Скот Бесент, саопштио је из Женеве да „ниједна страна не жели раздвајање“, додајући да обе стране желе „равнотежнију трговину“.

Предсједник САД, Доналд Трамп, овај потез је назвао „потпуним ресетом“ односа са Кином, након мјесеци тензија које је сам подгријавао пооштравањем трговинских баријера.

Reuters јавља да је ово први директни сусрет званичника двије земље откако се Трамп вратио на власт и наставио са агресивном тарифном политиком. Финансијска тржишта су одмах реаговала – индекси на Вол Стриту биљеже раст, долар је ојачао, а европске и азијске берзе доживјеле су позитиван талас. Индекс Дау Џонс скочио је за 891 поен, а хонгконшки Hang Seng добио чак 3%.

Међутим, стручњаци упозоравају да овај потез представља привремено примирје, не и трајно рјешење. „Добар почетак, али ово је тек увод у дуг процес“, оцијенио је Живеи Жанг, главни економиста у Pinpoint Asset Management. Други аналитичари истичу да основне тарифе од 10% и даље остају на снази, као и да 90 дана брзо пролазе ако не дође до конкретног споразума.

Иако се овај договор доживљава као гест добре воље и корак ка нормализацији односа, јасно је да права битка тек предстоји. Трговински сукоб између САД и Кине није почео преко ноћи и неће бити ријешен једним потписом. Док инвеститори и привреда у свијету могу краткорочно одахнути, стварна стабилност ће зависити од тога шта ће се догодити након истека ове 90-дневне паузе. Свјетска економија остаје на ивици неизвјесности – и све очи су поново упрте у Вашингтон и Пекинг.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *