ИН4С

ИН4С портал

Преподобни Симеон Дајбабски је својим смирењем и тиховањем гласно указивао на пут светости живота у Христу

1 min read

Преподобни старац Симеон подвижник дајбабски је живећи као скромни монах Богу угодио, сведочећи да постојаност живота у врлини води ка вечној радости заједнице са Господом и свима светима у Царству небеском.

У оквиру новог издања емисије „Богослужбене особености празникâ српских светитељаˮ на таласима Радио-Беседе Епархије бачке, пажња је посвећена свештеном спомену на преподобног и богоносног оца нашег Симеона Дајбабског, чије свете мошти почивају у Светоуспенској обитељи манастира Дајбабе изнад Подгорице. Аутор наведене емисије, новосадски катихета Бранислав Илић, говорећи о житију Преподобног старца Симеона Дајбабског, указао је на светитељски подвижнички етос и његово чудесно
смирење.

„Преподобни старац Симеон дајбабски, светитељ из рода нашега чији молитвени спомен са љубављу и богослужбеним химнама прослављамо, био је монах изразитог подвижничког етоса. Његова смиреност и пребивање у тиховању, духовним очима гледано било је гласно указивање на пут светог живота у Христу. Дајбабски подвижник је својим животом и делом указивао на неопходност напредовања у врлини, о чему сведоче и његове поуке које су нам остале као бесцен духовно благо.

Његову свештену Светоуспенску обитељ походимо, његовим светим моштима притичемо молећи благослов и посредништво пред Господом, а у данашњем времену које собом носи бројне тешкоће и искушења, драгоцено би било да се његовим поукама надахњујемо примењујући их у свом животу и тако постајући подражаваоци његове тихе, али усрдне загледаности у Христаˮ, рекао је, поред осталог, катихета Бранислав Илић.

Преподобни Симеон је рођен 1854. године на Цетињу, у доњокрајском братству Поповића, а на крштењу је добио име Саво. Основно школовање завршио је на Цетињу.

Касније се образује у Кијевској богословији, а потом и у тамошњој Духовној академији, надахњујући се животима и подвизима оснивача и преподобних отаца Кијевске Лавре. У Кијеву је замонашен и рукоположен у чин јеромонаха, а 1888. године враћа се на Цетиње, где му је одређена служба у манастиру Светог Николе на Врањини, а годину дана касније и у манастиру Острогу, где је био и предавач у тамошњој монашкој школи, коју је покренуо тадашњи митрополит Митрофан Бан.

На основу чудесног виђења, које му је Бог открио, јеромонах Симеон је иницирао градњу цркве на месту данашњег манастира Дајбабе крајем деветнаестог века.

Остатак свог живота јеромонах Симеон је провео служећи новооткривеној дајбабској светињи, а ту га је, као дајбабског јеромонаха, посетио архимандрит Јустин Поповић, велики српски теолог. Преподобни Симеон Дајбабски упокојио се у Господу 19. марта/1. априла 1941. године.

Његове мошти су откривене 1996. године у манастиру Дајбабе, на 55. годишњицу од његовог упокојења.

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве је 29. априла 2010. године прогласио светитељима архимандрита Јустина (Поповића), духовника манастира Ћелије код Ваљева, и архимандрита Симеона (Поповића), настојатеља манастира Дајбабе код Подгорице.

Катихета Бранислав Илић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Преподобни Симеон Дајбабски је својим смирењем и тиховањем гласно указивао на пут светости живота у Христу

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *