Према истраживању Б92 излазност на изборима ће бити 58,9 одсто (ВИДЕО)

Истраживање Б92 показује да ће на биралишта 16. марта сигурно изаћи 58,9 одсто грађана Србије, док ће сигурно изборе бојкотовати 13 одсто грађана.
На питање шта ће грађани радити баш на дан избора 58,9 одсто њих наводи да сигурно излази, 14,6 одсто да вјероватно излази, а 7,6 одсто њих вјероватно неће. Изборе сигурно бојкотује 13 одсто, док преосталих 5,9 одсто још не зна шта ће радити 16. марта.
Међу сигурним гласачима је више мушкараца него жена, а са порастом година старости расте број сигурних гласача. Тако је међу сигурним гласачима највише пензионера, а најмање ученика и студената. Сем тога, сигурних гласача више је у руралним срединама.
На питање ,,за кога ћете гласати“, након искључења оних који не знају, неће да кажу или пак планирају да цртају по листићу, добијен је податак да би за коалицију око СНС гласало 44,9 одсто грађана Србије, за коалицију око СПС 13,8 одсто, сваки десети гласао би за ДС (10,2 одсто), а за ДСС 6,8 одсто.
Коалиција око НДС биљежи рејтинг од 5,9, а окупљени око ЛДП 4,6 одсто. Приближно исти проценат грађана би гласао за УРС (3,1), СРС (3) и Двери (2,9 одсто).
Двије трећине анкетираних грађана, без оних који немају став, као премијера виде Александра Вучића (64,1 одсто), да би на тој функцији требало да остане Ивица Дачић сматра 13,2 одсто анкетираних, док се Борис Тадић наводи у 7 одсто случајева.
Да би на мјесту премијера требало да се нађе Чедомир Јовановић сматра 4,5 одсто, док је Драгана Ђиласа и Војислава Коштуницу наводило по 3,2 одсто испитаника. Према мишљењу 1,2 одсто грађана, Млађан Динкић би требало да буде нови премијер.
На питање шта је то што нова влада мора да рјешава, двије трећине грађана или 63,2 одсто њих сматра да је кључно ријешити питање незапослености. Потом слиједи – сиромаштво са 16 одсто, док борбу против корупције сматра приоритетном скоро сваки десети грађанин, односно 9,2 одсто.
Следећи подаци су изненађујући: тек 3,1 одсто грађана наводи важност рјешавања проблема у области здравства, врло мало грађана, једва 2 одсто сматра да је образовање проблем, док 1,8 одсто њих жели да влада рјешава проблем Косова.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

